1.3 Trilyon Doları Kim Finanse Edecek?

Fed’in tahvil alımlarını arttırmaması dün için makul görülebilir. Ancak hazine tahvil alımı için hedeflenen 300 milyar doların yeterli olmayacağını düşünüyorum. Önümüzdeki aylarda rakamı artırmak zorunda kalacaklardır. Görüşümü destekleyecek bir bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Dün akşam yabancı merkez bankalarının Fed’deki hesaplarını inceliyordum. ABD’yi yıllardır finanse eden ülkeler, ilk çeyrekte 160 milyar dolarlık hazine kağıdı almışlar. Basit bir hesapla, bu yıl 640 milyar dolarlık hazine kağıdı talep edecekler. ABD’nin ihtiyacı olan rakam $2 trilyon. Aradaki fark $1.3 trilyon. ABD ekonomi yönetimi, kendi hane halkına muhtaç kalacakmış gibi görünüyor. Yani diğer bir deyişle, 10 yıllık faizlerin gidecek daha çok yeri var. Bu rakam yükseldikçe, Fed müdahale edecek ve tahvil alımlarını artıracaktır. Mart başından beri, USD endeksi ile 10 yıllık ABD faizleri arasında müthiş bir negatif korelasyon var. Ben en azından 2009 sonuna kadar, bu ilişkinin sürmesini bekliyorum.

Finansör ülkelerin, uzun dönemli ABD kağıtlarına olan taleplerinin artmasını beklemiyorum. Çünkü 3.70% faizden 10 yıllık kağıt alan bir yabancı merkez bankası, kısa dönem sonra faiz 4.5% olursa, büyük zarar yazacaktır. Enflasyonist beklentilerin arttığı bir ortamda, aklı başında hiçbir merkez bankası bu hataya düşmez.

Bu arada altın konusundaki önemli bir bilgiyi, dünkü ‘Gün İçi Piyasa Yorumları’nda yazmıştım. Altın için ayrıntılı bir analiz yazmayı düşünüyorum. Fırsat bulabilirsem bu hafta yazarım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir