2009 Tahminleri

İki yazı halinde 2009 tahminlerimi yazacağım. Bugünkü yazıda; büyüme rakamları, faiz oranları gibi önemli göstergeler, ve petrol, dolar gibi sıklıkla takip edilen varlık fiyatları için tahminlerimi bulacaksınız. Bir sonraki yazıyı ise tamamen Türkiye ekonomisine ayıracağım.

2009 yılı için tahmin yapmak hem kolay hem de zor gözüküyor. Büyük ekonomilerde resmi olarak başlayan resesyonunun, depresyona dönüşmesini engellemek için koordineli devlet politikalarına ihtiyaç vardır. ABD ve Çin dışında krizin ciddiyetini kavrayan başka bir ülke bugüne kadar çıkmadı. Ancak, ekonomilerini canlandırmak için büyük maliye paketleri düşünen bu iki ülke bile sadece kendi ekonomilerini düşünüyorlar. Küreselleşmenin geldiği bugünkü noktada, bu derinlikte bir krizde, bireysel çabaların istenen sonucu vermemesi muhtemeldir.

1) ABD ekonomisi’ndeki resesyon, Büyük Buhran’dan sonraki en ağır resesyonlardan biri olacaktır. 2008’in son çeyreğindeki büyüme rakamı -4,5% , 2009’un ilk çeyreğinde ise -3,5% civarında olabilir. Bu dönemler için, piyasa beklentilerinin çok üstünde bir daralma bekliyorum. 2009’un bütünü içinse -1,5%’luk bir küçülme olabilir.

2)Avrupa, Japonya ve İngiltere ekonomileri için de 2009 yılında da ciddi daralmalar görülecektir. AB için -0,8%, Japonya için -1%, İngiltere için -1,7%’lik küçülmeler olabilir.

3) Gelişmekte olan piyasalar için zor bir sene olacaktır. Emtia fiyatlarının çökmesi, ihracata dayalı büyüme modelini uygulayan Rusya, İran, Güney Afrika gibi ülkeleri çok zorlayacaktır. Küresel ticaretin ve sermaye akımlarının yavaşlaması bu ülkeleri vuracaktır. Dünyanın büyüme motoru Çin bile, çift haneli büyüme rakamlarından, %7’lik bir büyüme rakamına düşebilir.

4) Fed, talebi canlandırmak için faizleri neredeyse sıfıra çekti. Avrupa’da faizler şu an 2,5%. Avrupa Merkez Bankası’nın, faizleri %1’e hatta daha da altına çekebileceğini, İngiltere’nin ise sıfıra kadar yolu olduğunu düşünüyorum.

5) Petrol fiyatı, 2009’da talebin daha da çökecek olması nedeniyle $30 seviyelerine kadar düşebilir. Bu düşüş, petrol ithal eden ülkelerin(başta ABD) cari açıklarını hızla azaltacaktır. Bunu da olumlu olarak değerlendirebiliriz.

6) EUR/USD paritesi(şu an 1.4260), tekrar düşüşe geçecektir. Finansal kriz devam ettiği sürece ABD dolarının güçlü kalacağını, bunun için 1.25-1.30 seviyelerine geri dönüş bekliyorum. Düzelme emareleri görülmeye başlayınca, dolar tekrar düşüşe geçecektir.

Yarın Türkiye ekonomisi ile devam edeceğim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir