2010 Yılı 2009 Gibi Olmayacak

2010’da para kazanmanın, 2009’a göre daha zor olacağını düşünüyorum. USD’ın göstereceği performans piyasalar açısından çok önemlidir. Genel olarak; USD zayıfladığında gelişmekte olan ülkelerin varlık fiyatları, ABD piyasalarından daha iyi bir performans gösteriyor. USD güçlendiğinde; ABD piyasaları, gelişmekte olan ülkelerin piyasalarına göre daha iyi getiri bırakıyor. Genel beklenti, 2010’nun ilk yarısında USD’ın güçlenmesidir. Bu durumda, USD-varlık fiyatları arasındaki genel ilişkiye bakarak, S&P 500 endeksinin gelişmekte olan ülkelerin borsa endekslerinden daha iyi bir performans göstermesi beklenebilir.

USD ve emtia fiyatları arasındaki ilişkiye göz atarsak; bir ham maddenin fiyatı belirlenirken, USD’ın performasından ziyade, o ham maddenin arz-talep dengesi daha çok öne çıkıyor. Örneğin 1999-2001 döneminde, USD güçlü olduğu halde, talep artışı nedeniyle petrol fiyatı 3 katına çıkmıştı. USD’ın güçlenmesini baz alırsak; ham madde fiyatlarının 2010 senesinde artıp artmayacağı, USD’ın hangi nedenle güçleneceğine bağlıdır. USD, 2010’daki olası bir ekonomik iyileşmeden dolayı güçlenirse; USD ve ham madde fiyatları birlikte yükselebilir. USD, Asya bölgesindeki bir yavaşlamadan dolayı güçlenirse (Çin), emtia fiyatları muhtemelen düşer. Bazı spesifik ham maddeler için farklı düşüncelerim var. Bunlar için ayrı bir yazı yazacağım.

Piyasa, ‘boğa piyasası’nın (yükseliş) başladığı konusunda hemfikir. Televizyonlarda 2010 için son derece olumlu konuşan yorumcuları kastetmiyorum. İstatistiki verilere baktığımızda, ayıların oranının (negatif düşünenler) geçen hafta 15.5%’e düştüğünü görüyoruz. Bu 1987 yılından beri görülen ‘en düşük seviye’dir. Böyle düşük bir oran, tahterevallinin dengesi için iyi değildir. Pozitif düşünenlerin oranının bu kadar yüksek olması, ‘hemen bir düşüş yaşanacak’ anlamına gelmiyor. Fakat varlık fiyatları bu hızla arttığında, riskler de artar. Bunu unutmamak gerekiyor.

Son 3 aydır belli bir bant içinde hareket eden S&P 500 endeksi, aralık ayının son günlerinde kendini yukarı attı. Aynı durumu İMKB endeksinde de gördük. Bu yükselişlerin, 10%-15%’lik yeni bir trend olup olmadığını bilmek şu aşamada zor. Piyasa, ezici bir oranla, bunun gerçek bir yükseliş piyasası olduğuna inanıyor. 1900’lerin başlarından beri, ABD, 19 tane boğa piyasası yaşamış. Bu yükselişleri tek tek inceledim. Karların büyük bir kısmı ilk 8 ayda görülmüş (Mart 2009-Aralık 2009??). Bu 19 adet boğa piyasasında, ilk 8 aydaki averaj getiri 38%. İkinci 8 aydaki averaj getiri 15%-16%. Bugünkü piyasada, Dow ve S&P 500 endekslerinin, marttan beri yaşadığı yükselişler 70% civarında. Önümüzdeki 8 ay için biraz temkinli olabiliriz.

Eğer global ekonomide gerçekten bir iyileşme başladıysa, en iyi performansı gösterecek yatırım aracı ‘borsa’dır. Ancak yükselişin devam etmesinden önce, bir düzeltme her zaman gelir. Mart 2009’dan beri borsalarda yaşanan yükseliş oranı (70%), son 100 yılda yaşanan boğa piyasalarının averaj yükselişinin çok üstünde olduğu için, bugünkü seviyelerden veya biraz daha yukarılardan bir düzeltme hareketi yaşanabilir. En önemli endeks olan S&P 500 endeksindeki yükseliş devam ederse, muhtemelen hemen arkasından 10%-20%’lik bir çekilme yaşanır. Sonuçta aşağı yukarı bugünkü seviyelerde oluruz. Eğer geri çekilme hemen bugün başlarsa, nisan ayı gibi yeni bir yükseliş başlayabilir.

IMF anlaşması gibi ‘balon haberler’ piyasaya gelmediği sürece, yukarıdaki analiz Türkiye piyasaları için de geçerlidir.

2010 boyunca, gördüğüm kar fırsatlarını günlük olarak sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

2010 Yılı 2009 Gibi Olmayacak” hakkında 4 yorum

  1. Efendim,iyi günler. Petrol fiyatları böyle yükseliş halinde iken,sizce CAD/TL neden düşüyor? Petrol fiyatlarındaki artiştan yararlanmak maksadyla bir miktar alım yapmıştım.çok hizli kan kaybetti.CAD/TL icin yorumunuzu paylaşırsanız,çok mutlu olacagım.teşekkürler

  2. Emtia endeksleri son 13-14 ayın zirvesindeler. CAD’ın emtialarla korelasyonu yüksektir.Yılın son günlerinde, Rusya rezervlerine CAD’ı ekleyeceğini açıkladı.Yani CAD her taraftan ciddi ‘doping’ alıyor.Buna rağmen TL’nin güçlü kalmasının nedeni,2009’un son günlerinde piyasaya düşen ve bugün de devam eden ‘IMF haberleri’.EUR/USD paritesi,sabaha göre 80 baz puan düştü,ama TL hala gücünü koruyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir