%2’nin altı olmazsa, yeni tahvil programı yok

Bernanke’nin yaptığı her konuşma ya da yayımlanan her ‘Fed tutanakları’ verisi, piyasaların Fed’e ne kadar bağımlı olduğunu gösteriyor.

Dünkü veriye göre; yakın zaman içinde yeni bir tahvil alım programı açıklanmayacak.

Ben bir yorumcu olarak yeni bir tahvil alım programı beklentisine girebilirim. Siz bir yatırımcı olarak girebilirsiniz. Yorumdur, beklentidir.

Eğri oturup doğru konuşalım. Fed yeni bir program sinyalini hiç vermedi.  Piyasa sürekli bu beklentiye giriyor. Sonra hayal kırıklığı yaşanıyor.

Yakın geçmişte Fed’in ‘Yeni bir tahvil alım programı gelebilir’ açıklamasını hatırlıyor musunuz?

Fed son 4-5 aydır sadece ‘Faizler sıfır seviyesinde kalacak’ diyor. Dün de bunu yineledi.

2011’in son aylarında, 2012 için beklentilerimi paylaşırken, ‘Nisan 2012’den itibaren ABD enflasyonu düşmeye başlayabilir. Fed’in yeni bir tahvil alım programı için baktığı gösterge enflasyon rakamı. Düşündüğüm gibi olursa, Fed’in hazirandaki toplantısında bir tahvil alım programı gelebilir’ demiştim. Haziran ayına daha çok var. Her şey olabilir. Ancak umudumu kıran nokta, enflasyonun düşmemesi. Enerji fiyatlarındaki yükseliş, dünyanın her tarafında enflasyonu yüksek tutuyor.

Tahvil alım programlarının enflasyonist etkisinin sınırlı olduğunu uzun zamandır yazıyorum. Enflasyona bu taraftan bir baskı yok. Nisan ayından itibaren enflasyon düşebilir derken, İran olayının gereksiz yere bu kadar uzayabileceğini düşünmemiştim. Bu da enerji fiyatlarını anlamsız seviyelerde tutuyor.

ABD’de çekirdek enflasyon %2.2. Diğer ülkelere göre hala düşük. Bu rakam %2’nin ciddi olarak altına inmedikçe, Fed’in yeni bir tahvil programı açıklaması zor gözüküyor.