3 Milyar Dolarlık Alım Mı?

Bu krizden en karlı çıkan kişilerin başında John Paulson geliyor. Paulson, bugün dünyanın en yetenekli fon yöneticisi olabilir. Önceki dönemin kralları olan Paul Tudor Jones, Griffin, Cohen’in esameleri bile okunmuyor. John Paulson’la ilgili kulağıma bir bilgi geldi.

Paulson; ABD’de bir resesyon olabilir diyen, ama kredi krizi ile ilgili hiçbir tahminde bulunmayan, sonra da bunun nemasını bolca yiyen Roubini gibi bir ‘şovmen’ değildir. Krizi öngörmüştür ve buna göre milyarlarca dolarlık pozisyon almıştır. Müthiş paralar kazanmıştır. Daha ortada hiçbir durum yokken, İngiltere bankalarından bazılarında milyar dolarlık ‘açığa satış pozisyonu’ almıştır. Bankalardan biri batmış, diğeri tamamen devlet kontrolüne geçmiş, üçüncüsü ise devlet kaynakları ile ayakta kalabilmiştir. Arada bir Paulson’ın aldığı pozisyonlara bakıyorum. Bu bilgiler gecikmeli olarak yayımlanıyor (fon yöneticileri şeffaflık gereği bildirmek zorundalar). İnanılmaz bir başarı oranı var.

Bu kadar bilgiden sonra, Paulson’ın aldığı pozisyona geçelim. Dün kulağıma gelen bir söylentiye göre, Paulson 3 milyar dolarlık USD pozisyonu almış. Bu kadar büyük paralarla tek bir varlıkta nasıl pozisyon alınır, inanmak güç. Sonuç olarak Abu Dhabi’nin devlet fonundan USD almıyorsunuz, kişisel fondan alıyorsunuz. Böyle fon yöneticileri, genelde pozisyonlarını minimum 1 yıl olarak alırlar.

Geçmişteki başarılı tahminler, geleceğin garantisi tabii ki olamaz. Ben bilgiyi vereyim de, gerisi size kalsın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir