ABD borsalarında yüzde 30’luk düzeltme olur mu?

Finansal reform paketinin dün senatoda kabul edilmesinden sonra ABD borsalarında yoğun satışlar yaşandı. Mart 2009’da başlayan rallide katalizör bankacılık hisseleriydi. Düşüş sürerse, bunu hızlandıracak olan yine bankacılık sektörü olacak.

Finans sektörüne belli başlı regülasyonların getirilmesini destekliyorum. Ancak bir gerçek var ki; regülasyonlar sıkı şekilde uygulanırsa sektörün karlılığı azalır. ABD’deki varlıklı kesimin, daha az varlıklı ve daha düşük eğitim seviyesine sahip kesime istihdam yaratabilmesi için, finansal varlıkların değeri sürekli olarak artmalıdır. Tuhaf gelebilir, fakat sistem bu şekilde işliyor. Yani borsaların her şartta yükselmesi gerekiyor. Senatodan geçen paket, bankaların kredi verme isteklerini, risk almalarını zorlaştırır. Hisse senedi piyasası açısından negatiftir. Zaten ABD borsaları dün tepki olarak yüzde 4 düştü.

Dün akşam ilginç bir grafik gözüme çarptı. ABD borsaları için ‘Graham-Dodd normalleştirilmiş fiyat-kazanç oranı’ zaman zaman baktığım indikatörlerden birisidir. Dün akşam saatlerinde gözüme çarptı. Rasyonun değeri 21.1 olmuş. Son 130 yılda bu rasyo ne zaman 20.7’nin üzerine çıksa, sonraki 16 ayda ABD borsalarında ciddi bir düzeltme yaşanmış. Düşüş averaj olarak yüzde 30 olmuş. İstisnasız. Hiç hata yapmamış. S&P 500 endeksi yüzde 30 düşerken, kimilerine göre dünyadan ayrışmış, tek tabanca olan İMKB endeksinin yükselmeye devam etmesi de pek mantıklı olmaz. Yine de, son 130 yılın yüzde 100’lük başarısı geleceğin garantisi olamaz.

Tabii sadece bu tarz göstergelere bakarak yatırım kararları alınmaz. Ben ekstra bir bilgi olarak veriyorum. Kendi bilgilerinizle birleştirmek size kalsın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir