ABD İstihdam Raporu,Altın,Gümüş,EUR,USD,TL

Tatilin rehavetinden tam anlamıyla kurtulamayan piyasa profesyonelleri, bugün silkelenecekler. TSİ 15:30’da, aralık ayı ABD istihdam raporu açıklanacak. Geçen ayki tarım dışı istihdam rakamı, beklentilerin 10 kat altında, -11.000 olarak gelmişti. İş kayıplarında kasım ayında yaşanan sert gerilemeden sonra, aralık ayında makul bir gerilemenin olabileceğini düşünüyorum. Beklentim -30.000. Piyasa, -60.000,-70.000’nin altındaki rakamları olumlu algılayabilir. Tabii tarım dışı istihdam rakamı dışında, açıklanacak işsizlik oranı da önemli. Kasım ayında işsizlik rakamı 10%’a gerilemişti. Bu ayki beklenti yine 10%. Ben 10.1% diyorum. İşsizlik oranının düşmesi biraz zaman alır. Çünkü iş aramayı bırakmış kişiler, piyasada kıpırdanma olduğunu görerek tekrar iş aramaya başlar. Bu, işsizlik oranının hızlı biçimde gerilemesini engeller.

Raporun piyasalara olası etkilerine geçelim. Herkesin aklına, geçen ayki rapor açıklandıktan sonra USD’ın yaşadığı müthiş ralli geliyor. 2009’un genelinde iyi veriler EUR/USD’ı yükseltmişti. Geçen ayki rapor sonrası tepki farklı oldu. Piyasa, ‘ABD ekonomisi AB’ye göre daha hızlı toparlanacak’, ‘ekonomideki toparlanmayı gören Fed, faizleri artıracak’ beklentisi içine girdi. Bir kere, önceki gün yayımlanan Fed videosunda, Fed’in faiz arttırımına hazır olmadığı açıkça görüldü. Ekonomik verilerde de her şey iyi gitmiyor. Gayrimenkul sektöründeki veriler son 2-3 aydır tekrar kötüleşmeye başladı. Krizin tetikleyicisi olan gayrimenkul fiyatlarındaki düşüşler stabilize olmuş gibi gözükse de, önümüzdeki aylarda fiyatlarda düşüşler tekrar başlayabilir. Uzun lafın kısası, Fed kolay kolay ekonomiden desteğini çekmez.

Tarım dışı istihdam beklentilere yakın geldiği sürece, özellikle işsizlik oranı zıplamadıktan sonra, ortam USD’ın lehine gibi gözüküyor. Ancak herkesin aynı şekilde düşündüğü piyasa ortamları, beni oldum olası rahatsız etmiştir. Geçen aya göre (-11.000) hafif bir kötüleşme yaşansa bile, piyasa ilk tepki olarak EUR/USD paritesini yukarı atabilir. 1.4550-60 bölgesinin üzerini şimdilik görmüyorum. Görülse bile, 1.46’nın üzeri kalıcı olarak zor. EUR/USD için genel düşüş beklentimi koruyorum.

TL, IMF beklentisi ile gücünü koruyor. Dün bir de ‘S&P, Türkiye’nin notunu arttıracak’ söylentisi çıktı. IMF anlaşması açıklanmadan, S&P not arttırımına gidebilir. Ancak ‘önce bir IMF anlaşmasını görelim’ de diyebilirler. Bu manada kafamda bir soru işareti olarak duruyor.

Değerli metaller için 1-2 cümle yazayım. Metaller beni şu an için heyecanlandırmıyor. Metallerde pozisyon almak istiyorum diyorsanız, gümüş altına göre daha iyi bir tercih olabilir. Fonların, ‘altın’a olan ilgisi bir süre için zayıf kalabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir