ABD’den Önemli Bir Bilgi

Dün akşam ‘Aykırı Finans’ programında da belirttim. Aslında bunun sinyallerini bir süre önce almıştım. Hem emin olamadığım için, hem de spekülasyona girebileceğini düşündüğümden herhangi bir yazı yazmadım. İki gün önce New York’taki arkadaşlardan bazı bilgiler aldım. Büyük finans kurumlarında çalıştıkları için, yazılamayan, ulaşılamayan bilgilere sahip olabiliyorlar.

ABD ekonomi yönetimi muhtemelen son 3 aydır ABD borsalarında spekülasyon yapıyor. Bu tarz konular, aslında özgürlükler ülkesi Amerika’da dahi tabu niteliğindedir. Konuşulmaz. Serbest piyasanın dinamikleri ile oynuyor, direkt müdahale ediyorsunuz. Sonuçta burası Latin Amerika’da küçük bir ülke değil. Ancak yine de, ‘olacak şey değil’ diye bir yorum yapmıyorum. Sistemin çivisi çıkmıştır. Fed başkanı Bernanke’nin, Bank of America CEO’su Lewis’i, Merrill Lynch’i alması için nasıl tehdit ettiği e-mailler ile kanıtlandı. Duyduklarım artık beni şaşırtmıyor.

ABD ekonomi yönetimi spekülasyon yaptıkça, borsaların önünü alamıyorsunuz. Diğer ülkelerin borsaları da bu inanılmaz yükselişleri takip ediyor.

Bir yanda %70’i tüketim olan bir ekonomi. Öte yanda hızla artan işsizlik ve tasarruf oranları. Bunları net gören bir piyasa, buna rağmen şahlanan borsalar. Aklıma hiç yatmıyordu. Yap-boz böylece tamamlandı. Bunu spekülatörler yapmış olamaz mı, diye düşünebilirsiniz. Onların da gücü bir yere kadardır. Böyle uzun soluklu, yüksek hacimli bir spekülasyonu kimse kolay kolay sürdüremezdi. Uzun zamandır aradığım ‘bir numara’yı sonunda buldum.

Borsacılara bundan sonrası için bir tüyo. Momentumu takip edin, arkanızda aslanlar gibi ABD var. Sırtınız yere gelmez.

ABD’den Önemli Bir Bilgi” hakkında 1 yorum

  1. tespitiniz cok doğru mart9 da 6500 den piyasaya giren yatırımcı yolcu ıdı trende fed dı hatta 1aylık bu yolculukta bı ekıp kuruldugu ve dow da alım yapıldıgı söylenmıstı.

    piyasada kı sancıları dındırmekse amac ve mılyar dolar yardımlar yapılıp pıyasaya enjekte edılıyosa dow a da para aktarımı kesın yapılmıstır.

    buyuk oyuncular sattıklarında fed alacaksa kı buyukler bunu bızden ıyı bılırler neden kagıtlarını satsınlar kı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir