AB’nin Finans Piyasası Sadece Almanya’dan Oluşmuyor

AB bölgesindeki sermaye çıkışından bahsetmiştim. Özellikle bir ülkede, son günlerde büyük bir çıkış gözlemliyorum.

İtalya’dan bahsediyorum. AB bono piyasasının üçte bir Alman bonolarından oluşur. İkinci sırada İtalya vardır. Bu açıdan önemlidir. 2010 yılında, İtalya’nın borç oranının GSYİH’nın %120’si olacağı tahmin ediliyor. Bu oran AB’nin eşik seviyesinin iki katıdır. Ayrıca bu oran dünyanın ikinci büyük oranıdır. Mali disiplin tamamen kaybolmuştur. Bununla beraber, 2009 yılında İtalyan ekonomisinde büyük daralmalar beklenmektedir

Fon yöneticileri, ülkelerin rezerv yöneticileri, önümüzdeki dönemde risk iştahlarını sürdürebilirler. Ancak AB’nin ikinci büyük bono piyasasındaki sorunları görmezden gelemezler, diye düşünüyorum. Bir yazımda, ülke rezervlerinde GBP ve JPY’nin oranlarının çok düşük olduğunu belirtmiştim. GBP ve JPY, rezerv ağırlıklarında EUR’ya alternatif olabilir. Ülkelerin rezerv yöneticileri (son dönemde ülke rezervlerinde artış var), euro’ya temkinli yaklaşabilir.

İtalya’da son günlerde dikkatimi çeken sermaye çıkışı, EUR’nun bugünlerdeki yükselişini desteklemiyor. EUR’nun gücü konusunda şüphelerim var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir