Acil kurtarma paketine rağmen

Almanya, IMF’nin de desteği ile 500 milyar Euro’luk bir kurtarma paketi açıkladı.Bu rakamın 440 milyarlık kısmı AB ülkeleriden borç garantisi şeklinde, 60 milyarlık kısmı AB Komisyonu’ndan gelecek. 500 milyar Euro, geçen hafta Yunanistan için açıklanan 110 milyar Euro’nun dışında.

Pakette Avrupa Merkez Bankası’nın olmaması ilginc. Trichet neyi bekliyor olabilir? Bir sonraki spekülatif saldırıda mı devreye girecek? AMB’nin isminin geçmemesi, piyasalar tarafından negatif karşılanmadı. Piyasalar şu an paketin tadını çıkartıyor. EUR/USD 1.2970 seviyesine kadar yükseldi. USD/TL 1.534’e kadar geriledi. EUR/TL 1.980.

Piyasadaki şenliğe rağmen, EUR’nun haftalık ve günlük göstergeleri negatif. Portekiz ve İspanya’nin adeta patlayan bono faizleri ile nasıl başa çıkacakları ayrı bir soru işareti. Merkel’in partisinin seçimlerdeki yenilgisinden bahsetmiyorum bile.

Acil kurtarma paketine rağmen” hakkında 7 yorum

 1. sayın hocam altında düzeltme başladımı sizce başladıysa düzeltme nereye kadar devam eder.1080 civarlarına kadar geri çekilme bekliyormusunuz.şu an 1184 civarlarında sizin yorumunuz nedir açıklarsaız detaylı bir şekilde çok memnun olurum.saygılar

 2. Değerli hocam, paritelerdeki alım ve satım bölgelerini teknik analize göre mi belirliyorsunuz? Eğer öyleyse, hangi araçları kullandığınızı öğrenebilir miyim? Mesela EuroUsd’de ilk satış bölgesinin 1.3110-1.31150 olabileceğini neye göre çıkartıyorsunuz? Ben de bir finans öğrencisi olarak bunları çok merak ediyorum.

 3. Hocam merhabalar,

  son günlerde yaşanan bu hareketlilik karları cebe indirmek için bir bahane miydi? bu kadar büyük pakete karşın dolar kendini toparlayabilir mi?

  teşekkürler,

 4. Leyla,Levent,
  Altında aşırı alım olmuştu.Biraz kar realizasyonu yaşanması normal.Geçen hafta yaşanan paniğin arkasından bugün ilk iş günü.AB’nin açıkladığı paket çok büyük, kullanılacak finansal araçlar altının işine yarayacak cinsten.Altın için $1080 seviyesini düşünüp,oraya satış yapmak şu ortamda cesaret ister.

  Cem,
  Teknik analiz benim için ikinci planda.Temel analize daha fazla önem veririm.Zaman zaman yazılarımda da bahsettiğim yüzde hesaplama yöntemim var(düşüş-yükseliş oranları).Fonların-bankaların alım-satım seviyelerini de tespit ediyorum.Meşakkatli bir iş.

  Muammer,
  USD zaten çok güçlü,kendini toparlayabilir mi derken?Karlar konusunda haklısın.Yunanistan batmış,Yunanlılar dışında kimsenin umurunda olmaz.Piyasa profesyoneli karına bakar.Satış 2-3 hafta önce zaten başlamıştı.

 5. sayın murat kusura bakmayın meramımı tam olarak anlatamadım.altındaki 1080 li seviyeleri soruyorum satış yapmak için değil alım yapmak için.bu seviyelere geleceğinden söz ediliyor.sizin düşünceniz nedir.daha doğrusu tekrar altını tl olarak 54-56 civarlarından alabilirmiyim.o seviyeleri tekrar görürmü,yoksa 58 ler alım için uygunmu,fikrinizi öğrenebilirmiyim.acilen

 6. Leyla,
  Dün gece twitter yorumlarımda yazdığım gibi altın için $1220 seviyeleri önemli(bu sabah $1211).Spekülatörler o seviyeyi test edebilirler.Geçersek,yukarılara doğru yol alabiliriz.Birkaç denemeden sonra geçemezsek,aşağılar gündeme gelir.O zaman $1080’ni değerlendiririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir