Afrika Ovasını Geçerken

Boğa piyasası fikri, iyiden iyiye kafalara yerleşti. Boğa piyasasının başladığını savunan birçok kişi, aslında yeni bir balonun hayalini kuruyor. Düşünceleri; yeterli sayıda yatırımcı yükselişe inanırsa, bu kişilerin paraları çıkışı besleyecek, yükselen varlık fiyatları talebi artıracak, işletmelerin kazançları artacak, ve boğa piyasası geçerli bir hal alacak.

Ayı piyasası rallileri, önceden yaşanan balonların kalıntılarından doğar. Balon çok uzun süre sürerse, insanlar balonu bir ‘kural’ olarak görmeye başlar. Balon patladıktan, zararlar yaşandıktan sonra herkes eski güzel balon günlerini özlemle anar. Siyasetçiler bile, gizli gizli, yeni bir balon hayali içerisindelerdir. Ancak patlayan bir balon, geri getirilemez. Trilyonlarca dolarlık mevcut borç seviyesi, daha fazla borç alınmasını zorlaştırır. Borç olmadan, yeni bir balonun ayakları olmaz. Ekonominin, yeni bir balonu desteklemek için, toparlanacak zamana ihtiyacı vardır. ABD hane halkının toplam borcu 14 trilyon dolar, ABD bankalarının toplam borcu ise 17 trilyon dolardır. ABD bankalarının borçları, bütün krizin kaynağıdır. ABD bankalarının borcunda hiçbir azalma yokken, krizin bitmek üzere olduğu nasıl söylenebilir?

Sürü psikolojisi, çok iyi bilinen ama kanıtlanamayan bir olgudur. Sayıca kalabalık bir grubun içinde olarak, kendini güvende hissetmek, hayvanlarda sıklıkla görülür. Vahşi hayvanlar, Afrika ovasını geçerken, bir noktada nehirden geçmek zorunda kalırlar. Nehirde onları bekleyen timsahlar vardır. Timsahlar, tek seferde yalnız bir hayvanı yiyebilir. Nehri hep birlikte geçmenin arkasındaki fikir budur. Nehri ayrı ayrı geçseler, çok daha fazlası timsahlara yem olacaktır. Bunun için suya ilk girişi yapacak bir lidere ihtiyaç vardır. Muhtemelen yem olacak olan odur. Bu lider, farkında olmadan kendini feda edecektir, ama grubu da kurtaracaktır. Yapılan bu irrasyonel hareket, birey için olumsuz ama grup için olumludur. İrrasyonel olan bu davranış, hayvanlarda olduğu kadar, insanoğlunda da yaygındır. İnsanoğlu, bildiği, güvendiği kişilerin söylediklerinden yaptıklarından etkilenir. Yatırımcılar genelde sürü psikolojisine direnemezler.

Bugün yapılmaya çalışılan; olumlu mesajlarla, muhasebe oyunlarıyla, saptırmalarla piyasalarda bir kitle hareketi başlatmaktır. Son 6-7 haftaya bakıldığında, bu hedefin yakalandığını görüyorum. Çok sayıda yatırımcı, yeni bir yükseliş piyasasına inanmış durumdadır.

Yaşanılması gereken süreç, irrasyonel çoşkunluğu bitirecektir.

Afrika Ovasını Geçerken” hakkında 1 yorum

  1. merhaba hocam,reel sektörden bir krizzede olarak yaşadıklarım sizin ifade ettiklerinizle tamamen örtüşmesine rağmen özellikle imkb`nin bu denli yükselmesine anlam veremiyorum.tahminimce daha çoook kişinin parasal anlamda canı yanacak.bu arada 2 aydır birileri de ciddi paralar kazandı.’düzelme finansal piyasalardan başlar’deniliyor,ama bu işsizlik ve piyasa ortamında bana bu hiç inandırıcı gelmiyor.sevgilerimle…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir