Aklıma Hashimoto Geldi

Hazine Bakanı Geithner, Fed Başkanı Bernanke ve Fed guvernörü Hoenig’in bu haftaki açıklamalarını okurken, geçmişe daldım. Daha sonra, ‘bu adamlar piyasalardan daha zeki olabilirler mi’ sorusu aklıma geldi.

Geithner Çinlilere, ‘ABD’nin bütçe açığını dert etmeyin, en kısa zamanda toparlayacağız, bize olan desteğinizi sürdürün’ dedi. Bernanke hafta ortasında yaptığı açıklamada; ‘bütçe disiplinini bir an önce sağlamalıyız’ dedi. Hoenig ise; ‘enflasyon başlamadan piyasaya verdiğimiz dolarları toplamalıyız’ açıklamasını yaptı.

ABD ekonomi yönetiminin üç etkili isminin, aynı hafta içindeki benzer açıklamaları şans olamaz. Birbirinden bağımsız açıklamalar olduğunu düşünmüyorum. Aylardan beri, Fed’i çıkış stratejisine sahip olmamakla eleştiriyorum. Trilyonlarca doları basıp verdikten sonra bunları nasıl toplayacaklar sorusu, zihnimi uzun zamandır meşgul ediyor. Normal şartlarda toplayabilirsiniz, ama piyasalar son bir senedir anormal şartlar altındadır.

Para bastığınızda; enflasyon beklentisi yaratıp, faizlerde yukarı yönlü baskı yaratırsınız. Bu gerçekleştiğinde, inanılmaz boyutlarda borçlu olan hanehalkı, yükselen faizlerle daha da dibe gider. Böyle bir krizde bastığınız parayı, rahat bir şekilde geri toplamak çok zordur.

Açıklamaları değerlendirirken, aklıma Japonya’daki Hashimoto hükümeti geldi. Balon patladıktan sonra, yerlerde sürünen Japonya ekonomisi, 95-96 döneminde birkaç çeyrek büyüme görmüştü. Hashimoto hükümeti aşka geldi, ekonominin rayına oturduğunu düşünerek vergileri yükseltti. Gerisi malum, ekonomi kitaplarında ‘kayıp 10 yıl’ diye geçer.

Üç silahşörler (Geithner, Bernanke, Hoenig), son 3 aydır piyasalarda yaşanan iyimserliğe, düşüş hızı azalan ekonomik verilere kanarak, çıkış stratejisini gündeme getirmek istemiş olabilirler.

ABD ekonomisi komadan çıkmıştır, ama hala yoğun bakımdadır. Bütçe disiplinini sağlamak, vergileri artırmak, harcamaları kısmak demektir. Bastığımız parayı toplayalım demek, piyasa faizlerini yukarı itmek demektir.

Bunu göze alabilirler mi? Piyasalardan daha akıllı olabilirler mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir