Almanya’nın çöküşüne oynamak

Dünyanın en iyi gazetesi olan Financial Times’ta bu hafta bir haber vardı. Dolar milyarderi hedge fon yöneticisi John Paulson, euro bölgesi için umutsuzmuş. İspanya probleminin giderek yayılmasını bekliyormuş.

Paulson, ABD’deki krizi önceden gören finansçılardan birisidir. Kriz kahini diye ortalarda dolanan şovmenlerin aksine, Paulson parasını riske etti ve pozisyon aldı. Piyasanın çökmesi ile 3 milyar dolar civarında bir para kazandı. Geçen sene fonu ciddi şekilde zarar etti. Fonun Çin piyasasında aldığı pozisyonlar para kaybetti.

Dönelim bugüne. Paulson, Almanya üzerine oynuyor. Bir yandan Almanya CDS’i alırken, öte yandan Alman tahvillerini satıyor.

Birçok insana ilginç gelebilir. Çünkü Alman tahvilleri(bunds)  her gün yeni bir rekor kırıyor. Almanya 2-yıllık faiz neredeyse negatif olacak  Bu açıdan bakıldığında; Alman faizlerinin, AB’deki kriz ile negatif korelasyona sahip olduğu söylenebilir. Kısaca; bölge ile ilgili olumsuz görüşlere sahipseniz, bunu Alman tahvillerini alarak pozisyona çevirebilirsiniz.

Paulson’ın aklında ne var? O da bu durumu görüyordur. Almanya’nın çek defterini açmak zorunda kalacağını düşünüyor olabilir.

Almanya’da gelecek sene yapılacak genel seçimlere kadar, AB’de daha güçlü bir mali birlik kurma adına, Almanya’nın sınırsız para vermesini beklemek ne kadar gerçekçi olur?

Benim görüşüm şöyle: Almanya ve Euro Bölgesi mali bir entegrasyona gitmek zorunda kalırsa(ortak Hazine, euro tahvili), ya da AMB çok daha aktif olmak zorunda kalırsa, Alman tahvilleri zarar görebilir. Bu zarar, ülkenin kredibilite kaybından veya AMB’nin bol likidite yaratmasından dolayı yaşanabilir.

Alman tahvillerine yönelik negatif bir görüş varsa, ben bunun opsiyonlarla oynanabileceğini düşünüyorum. Alman tahvillleri için put opsiyon alınabilir.

Paulson, Alman tahvillerinin çöküşüne oynuyor. Geçen sene kaybettiği paranın da hırsıyla, çok riskli bir pozisyon mu alıyor?

Büyük riskler almadan büyük paralar kazanılır mı?

2007’den itibaren ABD’nin çöküşüne oynamıştı. Haklı çıktı.

Yine çok büyük bir pozisyona giriyor.