Altın analizi

alpha

Altın ve gümüşün sıkıntısının ne olduğunu, hem gazete yazılarımda hem de twitter yorumlarımda belirtiyorum. Özetle, hedge fonların altın ve gümüşe ilgisi yok.

Başta Çin olmak üzere Asya ülkelerinin fiziki altın talebi, altında bir taban oluşturmuş olabilir. Ancak fiziki talep, yükseliş trendinin başlaması için yeterli olmaz. Spekülatif paranın da katılması gerekir. Spekülatif para kategorisinin başrol oyuncuları da hedge fonlardır.

Bu fonların aldıkları pozisyonları düzenli olarak takip ediyoruz. Yeni alım pozisyonları açmıyorlar. Taze para kağıt piyasaya girmedikçe(türev enstrüman piyasası, COMEX), yükselişler de kalıcı olmuyor. Ralliler, satış fırsatı olarak değerlendiriliyor.

Bunun dışında, sohbet ettiğimiz emtia odaklı fonların yöneticileri bile (emtialara yatırım yapan fonlar), ”Hisseler daha cazip” ifadesini kullanıyorlar. Bahsettikleri hisseler; ABD, Avrupa, Japonya gibi bölgelerin hisseleri. Gelişen ülke hisseleri ile ilgili kararsızlıkları sürüyor.

Fonların değerli metal piyasasına tekrar girmesi için, bir katalizöre ihtiyaç var. Finans piyasalarında bir çalkantı, enflasyonda ani bir yükseliş gibi.

En büyük altın borsa yatırım fonlarındaki düşüş sürüyor. Bu yatırım fonlarından çıkan fiziksel altınları birileri alıyor. Bu altınlar ağırlıklı olarak Asya’ya gidiyor. Aslında altının zayıf ellerden güçlü ellere geçmesi pozitif. En azından uzun vadeli beklentisi olan yatırımcılar açısından. Fakat bu durum yeni yükseliş trendini başlatmıyor.

Fed’in azaltımı ertelemesi, altının yükseliş sezonunun(talebin yüksek olduğu) içinde olması, pozitif etkenler. Açıkçası, altının bu ortamda 1400 dolarlı seviyeleri bir kez daha test etmek isteyeceğini düşünüyordum. Bekleyip göreceğiz.

Hafta kapanışında $1335-$1340 bölgesine bakalım. Bu bölgeden kurtulabilirse, 1295-1340 dolar bandının üst sınırını, 1375 dolara kadar genişletebilir.