Altın en sonunda tepki verdi

Altın uzun bir aradan sonra diğer emtialara katıldı, dün düşüş yaşadı. Hisse senetlerindeki düşüşten darbe alan fon yöneticileri, kazanç getiren yatırımlarını satarak kar realizasyonuna gidiyorlar (Dün Dünya Gazetesi’nde yayımlanan köşe yazım bu konuyu da içeriyordu. Dünya’nın sitesinde dünden beri bir sorun var. Yazının linkini alfafinans ve twitter’a koyamadım). $1240-50 seviyelerinden satış yapan bir piyasa profesyoneli, altının fiyatının $1180 civarında olduğu şu dakikalarda yüzde 5’lik bir karı cebe koymuş oluyor.

Dün twitter yorumlarımda, Avrupa’nın bazı merkez bankalarının foreks piyasasına müdahale ettiklerini düşündüğümü yazdım. Sabah Türkiye CNBC’nin moderatörü radyoda, ‘bazı merkez bankalarının piyasaya müdahale olasılığı konuşuluyor’. Bence olasılık değil. Bazı merkez bankaları piyasaya girdi. Yazdığım yorumun arkasındayım. Sermaye akımlarını okumayı bilenler, anlayabilirler. O kadar yüklü alımları 1-2 saatte George Soros gibi büyük spekülatörler bile yapamaz. Tabii bunu ispat etme şansım yok. Benimkisi sadece bir gözlem. Altın, Euro cinsinden 1,010’a kadar yükselmişti. Yüzde 4’lük düşüş yaşadı. Şu an 957 seviyesinde.

Altın, AB’deki sorunlar nedeniyle önce Euro cinsinden zirve yaptı. Daha sonra sırasıyla GBP, JPY ve USD cinsinden zirveler yaşadı. Eğer AB merkez bankaları Euro’yu desteklemek için direkt müdahalelere devam ederse, altın sadece Euro cinsinden değil, diğer para birimleri cinsinden de düşüşler yaşayabilir.

AB merkez bankalarının müdahalesini ayrı bir yazıda yorumlayacağım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir