Altın Fiyatı Niçin Düşüyor?

Uzun zamandır yatırımcılara, portföylerinde altın tutmalarını öneriyorum. Altın, fırtınalı günlerin güvenli limanıdır. Peki belirsizliğin son derece yüksek olduğu şu günlerde, yükselmesi gereken altın fiyatı niçin düşüyor? Bu düşüşler devam eder mi? Bugünkü yazıda bu konuya değineceğim.

Bear Stearns adlı yatırım bankasının battığı Mart günlerini hatırlıyor musunuz? O günlerde altın fiyatı 1050 dolar seviyelerine fırlamıştı. Nominal olarak tarihin en yüksek fiyatıydı. Son iki haftaya baktığımızda, yaşanan panik ve belirsizlik o günler ile kıyaslanamaz ama altın fiyatı $800’a kadar indi.

Dünya’da iki çeşit altın piyasası vardır. Birincisi; altın’ın ‘kağıt piyasası‘ (vadeli işlemler piyasası), yani gazetelerde, haber ajanslarında gördüğünüz fiyatın gerçekleştiği piyasadır.Spekülatörler,büyük piyasa oyuncuları,burada alım-satım yaparlar. Burada alınıp satılan altın, fiziki olarak teslim edilmez. Gerçek arz ve talebi göstermez. Bu piyasa petrol için de vardır. Manipülasyona, spekülasyona açık olan piyasalardır. Spekülasyon’un en güzel örneği petrol piyasasıdır. Temmuz ayında $150 civarı olan petrol fiyatına ne oldu sizce? Aniden talep mi yarı yarıya azaldı? Üretim iki katına çıktığı için mi fiyat buralara geldi? Fiyat hareketleri tamamen spekülatif ve dönemseldir. İkinci altın piyasası ise; ‘fiziksel piyasa‘, yani gerçek arz ve talebin gerçekleştiği piyasadır. Fiziksel olarak altın tutmak isteyen varlıklı yatırımcılar, bu piyasadan alım-satım yaparlar. İşlem sonunda teslimat yapılır.

Belirsizlik ortamındaki düşüşün nedeni; umutsuzca para arayan bankaların hem kendi pozisyonlarını kapatmaları, hem de müşterileri olan büyük fonlardan pozisyonlarını kapatmalarını istemeleridir. Bu çıkışlar, borsa endekslerinde, petrol ve altın’ın vadeli fiyatlarında son iki haftada büyük düşüşlere neden oldu. Geçen Cuma günü oluşan panikte, altın fiyatı % 7 düştü. Büyük paniklerin olduğu günlerde altın fiyatının yükselmesi gerekirken, özellikle fonlar pozisyon kapattıkları için (satış yaptıkları için), altın fiyatı düştü. Unutmayalım ki, şahit olduğumuz finansal kriz, yüzyılın krizidir.Dünyanın en büyük bankaları batmaktadır. Geçen seneye kadar Avrupa’nın en büyük bankası olan UBS bile, devlet tarafından daha dün kurtarıldı. Finansal kurumların, bankaların tek sıkıntıları likiditedir.

Fiziksel piyasadaki talep ise müthiştir. Talep o kadar yüksektir ki; bugün satın aldığınız külçe altın,haftalar sonra teslim edilmektedir. Fiziksel piyasadaki talep bu kadar yüksek iken fiyatın düşmesi anormaldir. Ancak bu anomali ile birlikte, altın piyasasında müthiş bir gücün biriktiği kanısındayım. ABD’nin ve AB’nin, 4-5 trilyon doları önümüzdeki dönemde piyasaya vereceği ve buna bağlı olarak enflasyon’un tekrar sıkıntı olabileceği de hesaba katılırsa, altın’da yapısal bir yükseliş piyasasının oluştuğunu düşünüyorum. Düşüncelerim petrol için de aynı doğrultudadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir