Altın, gümüş, dolar, S&P 500, TL

Dün akşamki twitter yorumlarında; altın ve gümüş için sırasıyla $1520 ve $39.50 bölgelerini yazmıştım. Bu bölgeler çok kısa dönemde zorluk çıkartabilir. Eğer bu fiyatlar geçilirse, o zaman bir sorun yok. Haziran toplantısı öncesi Fed yetkililerinden çok agresif ifadeler gelmedikçe, borsalar yüzde 10’un üzerinde düşüş yaşamadıkça, altın ve gümüş dengeli kalabilir. Günlük olarak verdiğim seviyeleri, twitter’dan takip edebilirsiniz.

Tabii bu yorumlar, günlük alım-satım yapan yatırımcılar için daha faydalı olabilir. Zaten herkes işi gücü bırakmış, trading platformlarda işlem yapıyor. Türkiye’de bu piyasadaki günlük işlem hacmi 3 milyar doları geçmiş. Büyük rakam.

Dolar konusunda, Dünya Gazetesi’ndeki köşeye bir yazı yazıyorum. Yarın sabah güncellerim. Mayıs sonuna kadar Fed yetkililerinin konuşmalarını takip etmek gerekiyor. Fazla agresif ifadeler (düşük bir ihtimal), dolar momentumunun hızını artırabilir. Ancak ilginç olan bir nokta var. Geçen hafta CAD, AUD, CHF, NZD gibi paralar, Dolar karşısında tarihi zirvelerdeydi. Emtia fiyatlarında ciddi gerilemeler yaşandı, risk iştahı düştü. Buna rağmen, Dolar bu paralar karşısındaki dip noktalarından sadece 200 baz puan değerlendi. Geçmişi düşünürsek; gümüşün yüzde 27, petrolün yüzde 15 düştüğü bir haftada, Dolar’ın yükselişi daha sert olurdu.

Küresel risk iştahının belki de en önemli göstergesi olan S&P 500 Endeksi, 1315-1320 bölgesi üzerinde kaldıkça bir sorun yok. Bu seviyelerin üzerinde seyrettikçe, önümüzdeki dönemde 1405-1410 potansiyeli var.

USD/TL için kapanışta 1.555-1.560 bölgesine bakalım. Bu bölgenin üzerinde iki kapanış, daha yukarıları gündeme getirebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir