Altın, Gümüş, EUR, USD, JPY, GBP, AUD, CAD

EUR/USD dün akşam hedef olarak verdiğim 1.3960-70 bölgesine ulaştı. Daha sonra EUR biraz toparlasa da, USD ikinci bir atak yaparak EUR/USD’ı 1.3930’a kadar indirdi. 1.3930 seviyesi, USD’ın temmuz ayından beri gördüğü en yüksek seviyedir.

Dün gece twitter yorumlarımda yazdım, ama bir kez daha belirtmekte fayda var. Fed’in açıklamaları beklediğimiz gibi geldi. Fed ekonominin toparlanmaya başladığını vurgulayarak, düşük faizin uzun süre devam edeceğini söyledi. Kansas Fed Başkanı Hoenig, ‘uzun süre düşük faiz’ ifadesine ‘ret’ oyu verdi. Bu olay Fed toplantılarında pek görülen bir durum değildir. Bu adama geçen ay twitter yorumlarımda yer vermiştim. Bazı toplantılarda yaptığı konuşmalar dikkatimi çekmişti. Tabii 2009’da ‘oy kullanan üye’ statüsünde olmadığı için konuşmaları ilgi görmüyordu. Yorumcular ya 2010’da oy kullanacağını bilmiyor, ya da açıklamalarını görmezden geliyordu. Ne düşündüklerini bilemiyorum, ancak ‘oy kullanan üye’ statüsüne geçtikten sonra katıldığı ilk toplantıya damgasını vurdu. EUR/USD’ın sabaha karşı 1.3930’a kadar düşmesinde ‘Hoenig faktörü’ büyüktür.

Yazılarımı-yorumlarımı takip eden JPY yatırımcılarının olduğunu biliyorum. Son iki haftadır JPY’ye pek değinmedim. Gerçi bunu geçen hafta birkaç cümle ile izah etmiştim. Global piyasalarda ‘riskten kaçış’ başladığı zaman, bundan JPY ve USD fayda görüyor. Son 2-3 haftada riskler çoğaldı (Yunanistan, Portekiz, Çin’in faiz arttırımları, ABD bankacılık planı). Normal olarak JPY ve USD diğer para birimlerine karşı yükseldi. USD/JPY’de önce 93, daha sonra 93.50 hedeflerime ulaşmıştık. Zaten USD/JPY, 93.75 bölgesinden geri döndü. İki güçlü para biriminde (USD ve JPY) karşılıklı pozisyon almayı pek mantıklı görmüyorum. Son iki haftada EUR/USD, GBP/USD, CAD, AUD paritelerinde iyi fırsatlar gördüm. EUR/USD ve GBP/USD stratejilerimi sizlerle sürekli paylaşıyorum. Türkiye’de AUD ve CAD yatırımcıları var. Ancak bu paraların paritelerini sunan banka ve aracı kurum pek yok. Örneğin CAD/JPY, AUD/JPY paritelerinde makul ‘spread veren, güvenilir bir kurum bildiğim kadarıyla yok. Bunları trade eden yatırımcılar olsa, ben de stratejilerimi sizlerle paylaşırım. Son 2-3 haftada CAD, AUD paritelerinde 600-700 baz puanlık kar fırsatları yakaladım. Bu tarz fırsatları EUR/USD, GBP/USD, USD/JPY gibi paritelerde yakalamak zordur. USD/JPY’ye dönersek, biraz bekleyebilir. Ortalık biraz sakinleşsin, USD/JPY’de yeni stratejilere bakarız.

ABD 4. çeyrek büyüme rakamı yarın açıklanacak. Piyasa beklentisi 4.6%. 5%’in üzerine çıkabileceğimizi düşünüyorum. 5%’in üzerinde bir rakam USD’a yeni bir doping olabilir.

Altın fiyatında en düşük $1080’i gördük. $1070’i tekrar göreceğimizi düşünüyorum. Aslında ‘hocam $1080 ile $1070 arasında yüzde olarak ne fark var ki’ diyebilirsiniz. $1065-$1070 bölgesinin tutunma şansı zayıflıyor. Yine de bu bölgedeki işlem hacimlerini, talebi görmek istiyorum. Yarın ABD büyüme rakamı beklediğim gibi 5%’in üzerinde gelirse, $1070 bu hafta kapanmadan gündeme gelebilir. Her şey beklediğim gibi gelişirse, gümüş fiyatında $15.75-$15.85 bölgesi düşündüğüm ilk hedef.

GBP/USD dün gece 1.6130’a kadar düştü. Şu an 1.6255. GBP için genel negatif düşüncelerim devam ediyor. Ancak GBP/USD’da kısa pozisyondaysanız (GBP satış), GBP/USD’ın yukarı yönlü düzeltme hareketlerinden etkilenebilirsiniz. Bu hareketler özellikle GBP/USD’da sert olabiliyor. Bu riski hedge etmek için (GBP/USD’da satış pozisyonunu); GBP/CAD paritesinde uzun pozisyon alınabilir. Verdiğim bu stratejinin Türkiye’de uygulanabilirliği zor, farkındayım. Çünkü yukarıda belirttiğim gibi; Türkiye’de bu tarz pariteleri mantıklı bir spread (alış-satış fiyatı arasındaki fark) ile sunan güvenilir bir kurum yok. Yabancı bir kurumun trading platformunu kullanıyorsanız, bu strateji, riskinizi hedge etmek için iyi bir opsiyondur.

Altın, Gümüş, EUR, USD, JPY, GBP, AUD, CAD” hakkında 2 yorum

  1. merhaba hocam,
    Türkiye’de CAD/JPY, CAD/AUD, GBP/AUD gibi paritelerde mantıklı spreadla işlem yapan güvenilir bir kurum yok demişsiniz, en yaygın paritelerde örneğin EUR/USD, USD/JPY gibi paritelerde uygun spread ile çalışan güvenilir kurumlar varsa öğrenmek istemiştim, yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler

  2. Büyük bankalar ile çalışmanızı öneririm(hemen hepsinin trading platformu var).Aracı kurumları tavsiye etmiyorum.Bankaların spreadleri 1-2 puan yüksek olabilir,önemli değil.Aracı kurumlar riskli olabilir,hiçbirinin durumunu bilemezsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir