Altın sanki güvenli limandı

Mart 2008’de Bear Stearns, Eylül 2008’de Lehman Brothers battı. Mart 2008’den Kasım 2008’e kadar altın fiyatı %34’lük bir düşüş yaşadı.(1032 dolardan 682 dolara)

Hedge fonlar satıyor. Fed altının yükselmesini istemiyor. Vadeli işlem piyasası ile fiziki piyasa arasında kopukluk var. Hepsi önemli nedenler.

Ancak bir önemli neden daha var.

Basel kriterlerinde; bankaların ana sermaye rasyosuna ‘tier one’ adı verilmiş.

Bu kriterlere göre; tier one varlıklar arasında altın bulunmuyor.

Yüksek kalitedeki tahviller kabul ediliyor. (Alman ve Amerikan tahvilleri gibi)

Finansman sıkıntısı yaşayan banka, tier one rasyosunu tutturabilmek için, bu kategoride olmayan varlıklarını satıyor. Hızlı şekilde satabilmesi için, varlığın likit olması önemli.

Bir kriz var. Banka sermaye sıkıntısı yaşıyor. Bilançosundaki kağıtlar beş para etmiyor. Regülatörün zorunlu kıldığı sermaye arttırımını yapmak zorunda. Aksi takdirde batacak. Tek çıkış yolu altın satmak. Bankanın elinde olsa, tier one kategorisinde olmayan, likiditesi düşük varlıkları satmak ister. Onların alıcısı yok.

Euro bölgesinde bugünkü duruma bakın. Avrupa Merkez Bankası, ilginç şekilde son 11 haftadır tahvil alımı yapmıyor. Başka bir işe de girişmiyor. Öte yandan sadece İspanyol bankalarının 260 milyar euroluk sermaye açığı var.

2008’in kasım ve aralık aylarında, politika yapıcılar bankaların sermaye yükümlülüklerini gevşetince, diğer yükümlülüklerini garanti altına alınca, ‘tier one’ kategorisinde olmayan altın gibi likit varlıklardaki satışlar durdu. Altın, 2008’in son iki ayında %28’lik bir yükseliş yaşadı.

Risk iştahı, Mart 2009’a kadar düşük kaldı. S&P 500, Mart 2009’da dip yaptı. Altın, Kasım 2008-Mart 2009 döneminde %65 yükseldi.

Altın piyasasındaki manipülatörler, tier one gibi teknik düzenlemeler, ‘Altın güvenli liman mıdır’ gibi kısır tartışmalara yol açıyor.

Bu arada; küresel bankacılık sisteminin regülatörü olan Basel Bankacılık Komitesi, altını tier one kategoriye almak için çalışmalar yapıyormuş.

Bu gerçekleşirse; altın, yüksek kalitedeki devlet tahvilleri ile eşit şartlarda rekabet edebilecek.

Benim gözümde zaten bir farkları yok.