Altın Spekülasyon Aracı Değildir, Anahtar Bir Göstergedir

Altını iyi yorumlayabilirseniz, piyasanın nabzını ölçebilirsiniz. Piyasanın duyarlılığını anlama açısından, altın anahtar bir göstergedir. Peki altının son dönemdeki durgun hali, neyi işaret ediyor olabilir?

Altın, 2001-2008 arasında bir ralli dönemi yaşadı. Yükselişin sekteye uğradığı tarih, Mayıs 2006 oldu. Fed, faiz oranlarını %5.25’e çıkarmış; Japonya yıllardır sürdürdüğü para basma (quantitative easing) politikasını sonlandırmıştı. O dönemde duraksayan altın, Eylül 2007’de Fed’in faizleri indirmeye başlamasıyla tekrar yükselişe geçti. Altının Ekim-Kasım-Aralık 2008 dönemindeki düşüşünü, yatırımcıların rasyonel bir tepkisi olarak görüyorum, çünkü global piyasalarda sermaye çöküşü yaşanmıştı. Açık bir şekilde görülüyor ki, büyük merkez bankalarının para politikaları altın fiyatı üzerinde çok etkili oluyor. Altın kafasına göre hareket eden, spekülatörlerin oyuncağı olmuş bir yatırım aracı değildir (en azından diğer emtialar kadar).

Bu yıl büyük merkez bankaları parasal genişleme politikasına geçtiler. Normal olarak altın değerlendi. Ekim 2008’de $680’a düşmüştü. Daha sonra $990’a kadar çıktı. Bugün için $925. Bir günde $50’lık inişler-çıkışlar yaşandığını düşünürsek, $925 hala yüksek bir rakam. Ancak son iki aydır, altının yukarı gidemiyormuş gibi de bir hali var. Verileri incelerken gözüme çarpanları sizlerle paylaşmak istiyorum.

10 yıllık ABD hazine tahvillerinin faizi, 10 Haziran’dan bu yana, %3.95’ten % 3.50’ye geldi. 5 yıllık faizler %2.95’den %2.4’e düştü. 2 yıllık faizler %1.40’tan %0.90’a geldi. Bunlar kısa sürede yaşanan anormal düşüşlerdir. Faizlerin bu kadar kısa sürede düştüğü en son dönem Kasım-Aralık 2008 idi, yani krizin zirve yaptığı dönem. Aynı dönem, petrolün de hızlı şekilde düştüğü dönemdir. Geçen haftadan beri petrolde %11’lik düşüş var.

Bunların hepsi tesadüftür, bir ilişki olamaz diyebilirsiniz. Ancak bu fiyatların böyle eş zamanlı olarak hareket etmesi, yükselişe geçecek bir global ekonomiden ziyade, daha belirsiz bir döneme girişimizin habercisi de olabilir. Bu gelişmeler belirsiz bir dönemin başlangıcı ise, yatırımcılar ABD hazine kağıtlarına ‘güvenli liman’ olarak saldırabilirler. USD bu nedenle güçlenebilir. Altının kazançlarını artırmakta zorlanması, USD’ye bir destek sağlayabilir.

Altın için pozitif görüşlerimi koruyorum. Yaşanabilecek düşüşleri, bir alım fırsatı olarak görüyorum. Fiyat yukarı gidemiyorsa, aşağıdan güç alması son derece normaldir, hatta sağlıklıdır.

Altın Spekülasyon Aracı Değildir, Anahtar Bir Göstergedir” hakkında 1 yorum

 1. mayısın ılk haftası altın 905 ken yaz aylarında 970 gorulebılir yazın sonuna doğruda 820-780 e gelebılır dıye yorum yazmıstım 990 goruldu sımdı 920-930 arasında.

  bır kac hafta ıcınde 900 altında sert fıyat hareketlerı olusursa
  ağustos-15 eylul-15 arasında
  tl ıle 42.000
  ons ıse 800
  gorulebılecek yerler dıye dusunuyorum.

  sert hareketler olmaz son 20 gundur 920-940 arası gerceklesen hareketı 860-880 arası gerceklestırırse bu senaryo ıptal olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir