Altın ve gümüş gelişmeleri


Altın ve gümüşteki yükselişler, hiç yabana atılacak cinsten değil. Küçümsemeyin. Altın bugün $1895 seviyesine yükseldi. Gümüş $44 seviyesinin de üzerine çıktı.

Altın haftalardan beri yükseliyor. Gümüş’ün yükselişi son iki haftaya sıkıştı. Bu tarz yükseliş hareketlerinde, kapanış fiyatları daha da önem kazanıyor.

Geçen hafta gümüşte $40.50 seviyesine ve $42.30 seviyesine dikkat çekmiştim. Belli seviyelerin üzerindeki kapanışlar, ertesi günkü potansiyel hareketin habercisi olabilir. Gümüş, hep bir sonraki hedefe hareket etti.

Gümüş’te satış pozisyonunda olan büyük oyuncular, ticari oyuncular, bireysel oyuncular var. Gümüş kapanışları iyi oldukça, kısa pozisyonda olan bu oyuncular, pozisyonları kapatıp alım yapmak zorunda kalıyor (short covering).

Kapanış fiyatları iyi oldukça, satışta olan karanlık havuzlar da pozisyonları kapatıyor. Karanlık havuzları bilgisayarlar yönettiği için, limitler geçilince, otomatik alım emirleri geliyor.

Sabah twitter’da da yazdım. Perşembe günü opsiyon vadeleri doluyor (eylül kontratları). Bu hafta, değerli metallerdeki hızı kesebilecek gelişme bu olabilir. Tabii; elinde yeterli miktarda fiziki gümüş olmayan COMEX’in, teminat artışları her zaman gelebilir. Bunun zamanını kestirmek kolay değil. Opsiyon tarihleri en azından biliniyor.

Değerli metallerdeki teminat artışları önemli olabilir. Yatırımcılar bu konuyu fazla önemsemiyor. Örneğin; CME, 11 Ağustos’ta altın kontratlarındaki teminatları %22 artırdı. 11 Ağustos’ta görülen zirve $1818 idi. Bugün görülen zirve $1895. Teminat artışından beri görülen yükseliş sadece yüzde 4. Çok yüksek bir oran değil.

Altın’da, son yükseliş hareketindeki haftalık kapanış seviyelerini inceledim. Örneğin; geçen haftaki kapanış ile bir önceki haftanın kapanışı arasındaki farkı. Kapanışlara göre yaptığım hesaplamalara göre; $1912, $1945, $1958 altın’ın önündeki zor bölgeler olarak gözüküyor.

Tabii bu seviyeler geldikçe, teminatlardaki artış olasılığı da artar.

Orta ve uzun dönem düşünen yatırımcı için bir sıkıntı yok. Çok kısa dönem işlem yapan yatırımcı (1-3 gün), getiriyi gördüğü anda alıp çıkabilir. Bu sadece değerli metaller için değil, diğer yatırım araçları için de geçerli.

Altın ve gümüş gelişmeleri” hakkında 2 yorum

  1. Hocam merhaba, yazınızı okudum da “değerli metallerdeki teminatlanma” kim tarafından oluyor? Tam olarak nedir bu?
    Teşekkürler

  2. hocam uzun bir aradan sonra tekrar merhabalar…

    evt..tespitleriniz kesinlikle doğru
    gümüşteki hareket uzun pozisyona malesef izin vermediği için biz bireysel oyuncularda pozisyonlarımızı kapatıp uygun alım yaparak piyasayla savaşımıza sonuna kadar devam ediyoruz…

    benim yılın en başında söylediğim gümüşte 50 ons görülecek tezimin hala arkasındayım…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir