Altın ve gümüşe ödenen müthiş primler

Bugün Fed günü. Yorumcular ‘operasyon twist’i tartışıyor. Biz o işi pazartesi günü yaptık (Fed’in önündeki üç seçenek). Daha ilginç konulara bakalım.

 

Altın $1,800 seviyelerinde geziniyor. Altın piyasasında sıra dışı gelişmeler yaşanıyor. Çin, COMEX’te oluşan altın fiyatının $18 üzerinde ödeme yapıyor. Gümüşe, fiyatın $2.45 daha fazlasını ödüyor. Bunlar inanılmaz primler. Anlamı; Çin, gümüşte bir kontrata 12,450 dolar daha fazlasını ödüyor.

Hemen her gün, Çin piyasası kapandıktan sonra, Londra vadeli piyasalarda satış başlıyor. TSİ sabah 10:00’da. Londra lobisinin amacı, zayıf oyuncuları sallamak.

Lobinin farklı amaçları var. İki hafta önce, başta İsviçre Merkez Bankası olmak üzere, bazı Batı merkez bankaları altın fiyatını düşürmeye çalışıyordu. Bu operasyon hala sürüyor.

Sistem şu şekilde çalışıyor. Merkez bankası altın satıyor. İşlemi yapan aracılar, değerli metal bankaları. Bu bankalar, merkez bankalarının ajanı gibi çalışır. Altını alan değerli metal bankaları, zayıf fiyat noktalarından, kaldıraç da kullanarak satış yapar. Bu işi, işlem hacimlerinin düşük olduğu zamanlarda gerçekleştirirler.

Zayıf fiyat noktaları, işlem hacimlerinin düşük olduğu saatler ve kaldıraç kullanılması… Organize işler…

Merkez bankaları, bu strateji ile hedge fonları da etkilemeye çalışıyor. Hedge fonların da satış yapmasını istiyorlar. Aslında başarılı olmuş sayılırlar. Hedge fonlar, son iki haftada 70.000 altın kontratı satmış. Hedge fonların satışlarından sonra, fiyatın çok sert biçimde düşmesi gerekirdi. Ciddi düşüşler yaşanmıyor, çünkü Asya merkez bankaları, fonlar, kurumsal yatırımcılar pusuda bekliyor.

Bu noktada birkaç not düşelim. Mekanizmayı bilmeyen insanların sözlerine takılmayın. Bu piyasalarda farklı dinamikler işliyor. Bana teknik analiz yapan piyasa yorumcularının ifadelerini yazıp; ‘Şu isim bunu söylüyor, siz ne dersiniz?’ diyorsunuz. Teknik analizi bilin, ama önceliğiniz olmasın. Destekleyici olarak kullanın. Dünyanın en iyi teknik analizcileri ile çalıştım, tanıştım. İnanın bana, piyasadan çok büyük paralar kazanana rastlamadım. Sizin baktığınız EUR/USD, altın, gümüş grafiğine, Çin Merkez Bankası’ndaki köpek balığı trader da bakıyor. O da aynı şeyleri görüyor. Bu şekilde fark yaratamazsınız.

Dönelim konumuza. Altın satan merkez bankası, satış işleminden sonra dolar almaya başlıyor. İlginç olan; merkez bankaları bu işi son iki yıldır yapmıyordu. Sattıkları altın, anında Asyalıların kasalarına gidiyor.

Batı merkez bankaları, istemeseler de, altını tamamen kaybediyor. Merkez bankaları bu işlemi yapıyor, çünkü likidite desteği sağlanması gereken ‘büyük’ ve ‘önemli’ bankalar var. Önceden, sattıkları altın Londra Metal Borsası’nda dolanıp dururdu. Fazla bir etki yaratmazdı. Bugün Asyalı alıcılar hemen kapıyor.

Gelelim sonuçlara; $1715-$1760 bölgesinde müthiş bir fiziksel altın talebi var. Bu bölgenin altına sarkma yaşanırsa, altında $2000 hayallerini biraz ertelemek gerekebilir. Gümüş için de aynı şey geçerli. $40 seviyesinin altında, ciddi bir talep var. $37-$38 bölgesine kadar uzanıyor.

Kısacası; Asyalılar bu önemli talebi sürdürdükçe, değerli metal lobisinin (değerli metal bankalarının) işi zor. Değerli metal bankaları satış yapıyor, fakat bu yılın son çeyreğinde bunların ödenmesi gerekiyor. Altın fiyatı düşmeli ki, değerli metal bankaları ve diğer aracılar bu işten karlı çıksın. Fiyat düşmezse, bu sefer teslimat için piyasada oluşan fiyattan alım yapmak zorunda kalacaklar. Finans jargonunda ‘short squeeze’ adı verilen durum yaşanacak. Yani satış pozisyonlarını kapatmak için, mecburen alım yapacaklar.

Durum budur. Şimdi tekrar ‘operasyon twist’ tartışmalarına dönebilirsiniz.

Altın ve gümüşe ödenen müthiş primler” hakkında 4 yorum

 1. yoksa yılın son çeyreğindeki artışlar bu dediğiniz yüzünden yani ‘short squeeze’ yüzünden oluyor değil mi hocam?

  Ben bu artışları yılın son çeyreğinde tespit etmiştim ama bu işin adını ve neden olduğunu şimdi öğrenmiş oldum.

  Tehlikeli hareketler bunlar…

 2. Bu akşam fed’in açıklamasından sonra altında müthiş bir kaos yaşandı ve son olarak 1780 bandında tıkanıp kaldı…

  Bundan sonra ne olur? Batı Merkez bankalarının istediği 1715 e çekilir mi? yoksa bu 1900’e tekrar gelir mi?

  Bu güzel makaleniz için de ayrıca teşekkürler…

 3. merhabalar muray bey,

  yazınız için teşekkürler. bir sorum olacaktı. altın bugun 1810-1820 bandını kıramayarak kısa vadeli olumsuz trendden orta vadeli olumsuz trende dönüştüğünü, ve bundan sonra 1768 ve 1735 seviyelerinin test edileceği teknik analizciler tarafından söylenmekte. bu konuda fikriniz nedir?

  teşekkürler.

 4. Hocam,

  Gümüşte bugün öğleden sonra başlayan bu depremi neye borçluyuz acaba?

  Yoksa comexin eylül vadeli gümüş kontratları yüzünden oynanan bir oyun mu bu?

  Bu arada comexteki kontratların fiyatlarını nerden nasıl takip edip,bilgi alabiliriz?

  Bunlardan daha önce haberimiz olsaydı alış yapmazdık hocam…
  Fiyatlar toparlar mı hocam?

  Aralık ayındada kontratlar var ve açıkcası yine düşüş olur mu diye korkmaya başladım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir