Altın Vuruş

Birkaç senaryo üzerinde durup, piyasada ‘altın vuruş’ şansı olup olmadığını tartışalım.

Değerli metaller ve emtia fiyatları, son 7-8 haftada borsalardaki olumlu havayla birlikte yükseldi. Bu durumda bence altın ve gümüş için, olası bir kazan-kazan durumu ortaya çıkıyor.

Birinci senaryoda, kendimi ,piyasalar için son derece olumlu düşünen birinin yerine koyuyor, borsalardaki yükselişin devam etmesini bekliyorum. Bu durumda global risk iştahı artmaya devam edeceği için, altın ve gümüş olumlu etkilenecektir. Unutmayalım ki; Çin için iyi olan bir durum, metaller için de iyidir.

İkinci senaryoda; olumsuz düşünüyor ve piyasalarda kötüleşme bekliyorum. Borsalarda düşüş başlarsa (bankacılık senetlerinden kaynaklanan), finans sektörü kağıtlarından çıkan yatırımcılar, değerli metal kağıtlarına ve emtia üzerine borsa yatırım fonlarına (exchange traded funds- ETF) kayabilirler. Altın ve gümüş yine olumlu etkilenir.

İlk iki durumdaki senaryolar, tamamen temel analize dayanıyor. Eminim ki, teknik analize göre de pozisyon alan çok yatırımcı vardır. Açık konuşmak gerekirse, teknik analize çok güvenmez, fakat yeri geldiğinde kullanırım. Geçenlerde Bloomberg’te, ‘teknik analiz’ hakkında nefis bir yazı vardı. Çok kullanılan sekiz adet teknik analiz stratejisini, ‘krizde nasıl performans gösterdiler’ sorusuna yanıt bulmak için, geriye dönük teste tabi tutmuşlar. Testi Bloomberg’ün kendi uzmanları yapmış. Sekiz stratejinin altısında büyük zarar var. Yani siz sadece teknik analize bağlı kalarak pozisyon aldıysanız, yandınız. İki stratejide pozitif getiri var. Bunlardan ‘hareketli ortalama’ stratejisi, test edilen çalkantılı dönemde %24 civarı getiri vermiş. 200 günlük hareketli ortalama, uzun dönemli trend için, bence önemli göstergelerden birisidir. Bu rakamı ben de kontrol ederim.

Üçüncü senaryoma dönelim; altının 200 günlük ortalaması olan 850 dolar, son bir ayda üç kez kırılmaya çalışıldı. Olmadı. Görünen o ki, altın fiyatı her defasında oradan güç alıp geri geliyor. Bu da değerli metaller için, yine pozitif olarak görülebilir. Teknik analiz destekli senaryoya son sırayı verdim, çünkü her zaman belirttiğim gibi, temel analiz teknik analizden daha gerçekçidir.

Stres testi ve senaryo analizleri çok fazla gündemde olduğu için, birkaç senaryo analizim olsun istedim. Fed’in bankalara uyguladığı senaryo analizlerinden farklı olarak, benimkilerde ‘sahtekarlık’ yok. Herşey açık ve net.

Altın Vuruş” hakkında 3 yorum

 1. Önceki yazılarımda, son sekiz aydır görülen tuhaf ilişkiden bahsetmiştim. Son birkaç gündür görüldüğü gibi, risk iştahı arttıkça, euro dolara karşı yükseliyor. Dolar ile altının, negatif ilişkisi olduğunu(genelde) biliyoruz. Ayrıca, bahar havası sürdükçe, Asya ülkelerinin(Çin, Hindistan)emtialara olan talebi de artabilir.

 2. fed ın dolar arzı,
  enflasyon beklentısi,
  çinin rezerv buyutmesı,
  fınansal belırsızlık,
  doların yerıne gececek yenı bır paraya veya sısteme karsı guvenlı lıman
  olması altını guclu tutuyor.

  onumuzdekı yaz ayları boyunca 970 zorlayacagı gıbı yazın sonuna dogruda 820-780 görulebılecek yerler
  benım kısısel beklentım 2009 un en dusuk fiyatları eylul ekım gıbı görulur.tarıhının en yuksek sevıyesıde enflasyonun hortlamasıyla 2009 aralık,2010 ocak-subat 1200 görulebılır.

  genel bır bakısla son 5 yıldır ocak-mayıs tırmanıs yazın duzluk eylul-kasım en dıp yerler göruldu ayrıca 2005 ekımınden sonra 450 gecılıp 500 uzerıne cıkmıstı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir