Altın yaklaşımları

Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) yükselen ülke faizlerini kontrol altına almak için tahvil alımlarına başlayacağını açıklaması ile altın, USD, EUR, GBP, CHF cinsinden tarihi zirvelere ulaştı. Altın sadece AUD cinsinden 2009 zirvesine ulaşamadı.

AMB tahvil alımları karşılığında piyasaya verdiği likiditeyi ‘sterilize’ edeceğini söylese de, bu direkt bir para basma operasyonudur. Sterilize etmekteki amaç, para arzını değiştirmemek. AMB, bankalara verilen likiditeyi gecelik operasyonlarla alacak.

2009 yılında Fed ve İngiltere Merkez Bankası’nın tahvil alım operasyonları faizleri düşürmüştü. Kağıt paranın getirisi sıfırlanınca (hatta reel faizler negatif olunca), yatırımcılara altına kaçmaktan başka bir çare kalmamıştı. Bugün için altına aşırı alım gelmiş olabilir. Ancak AB-IMF paketi ile ilgili endişeler sürdükçe, Fed faiz artırım sinyali vermedikçe, altını düşürebilecek bir durum göremiyorum. AB’nin berbat durumundan dolayı, Fed faiz artırım sinyali de veremiyor. Verirse, oldukça zayıflayan Euro’daki çöküş devam eder. EUR/USD için 1 seviyeleri konuşuluyor. Paritenin bu seviyeye gelmesi ABD ekonomisinin işine yaramaz.

Yaptığım tahminlerin muhasebesini yapmak, yazılarımı takip edenlere saygı açısından önemli. Orta ve uzun dönem için altın pozitif görüşlerimi hiç değiştirmedim. Kısa dönemde $1040-$1050 bölgesini görebileceğimizi söyledim, $1044’ü gördük. Bu bölgeyi bir kez daha görebileceğimizi söyledim, en düşük $1085’i gördük. Başta Almanya olmak üzere AB ülkeleri saçmalamaya başlayınca, buradan yükseliş başladı. Altında yüzde olarak kazandıysanız, biraz kar almak mantıklı olabilir. Altının faiz getirisi yok, sermaye kazancı var. Her zaman belirttiğim gibi, en iyi para hesaptaki paradır.

Agresif pozisyon alan yatırımcılar için; AB paketine güvensizlik sürdükçe, ABD’den bir faiz artırım sinyali gelmedikçe, altının bu çeyrek sonuna kadar $1300’a ulaşmasını engelleyecek bir durum göremiyorum. Ben altın yatırımını unuttum, zaman benim için önemli değil diyorsanız, bekleyebilirsiniz. Altından kazandığınız para sizin için önemliyse, belli bir oranda kar almak rasyonel bir davranış olur.

Altın yaklaşımları” hakkında 6 yorum

 1. 1250 yi kıramadı ama. Bir düzeltme bekliyormusunuz, mesela 1160 ları görüp sonra tekrardan yukarıya çıkma olasılığı sizce yüzde kaç?

 2. “$1040-$1050 bölgesini görebileceğimizi söyledim, $1044′ü gördük. Bu bölgeyi bir kez daha görebileceğimizi söyledim, en düşük $1085′i gördük.”

  Evet aynen öyle dediniz.
  1250 yi kıramadı. Bir düzeltme bekliyormusunuz, mesela 1160 ları görüp sonra tekrardan yukarıya çıkma olasılığı sizce yüzde kaç?

 3. Okuyucuların risk tercihlerini,yıllık gelirlerini,medeni durumlarını,yaşlarını bilmiyorum.
  Düzeltme her an olabilir.Göz açıp kapayıncaya kadar,fiyatı $50-$70 aşağıda görebiliriz.
  Ben kısa dönem işlem yapıyor olsam,bu seviyelerden belli bir oranı(yuzde 15-20) satıp,kar alırım.İşlem yapmaktaki amaç kar yapmaktır.Karı alırsın,arkana bakmazsın.$1240’tan satarak iyi kar ediyorsam,yarın fiyat $1270 de olsa üzülmem.

 4. yani artık altında düşüş süreci başladı ve bu düşüşün ardından tekrar bir yükseliş bekleniyor diyorsunuz. Ancak bu sürecin tahmini uzunluğu ne kadar? 4-6 ay mı?

 5. Onur,
  Ben altın için düşüş süreci başladı demedim.Aşırı alımlardan sonra düzeltme hareketleri gelebilir dedim.İyi kar yapan yatırımcılar biraz kar realizasyonuna gidip, yaptıkları karın tadını çıkartabilirler.Bunun dışında orta-uzun dönemde altın pozitifim.

 6. ECB den altin satisi dedikodulari geliyor. Haberiniz olsun. Ne kadar uzun surer bu bilmiyorum ama bugunku cokusun sebebi anlasilan ecb.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir