Altın/gümüş rasyosu, GBP

MBA programındaki derslerimde önemli rasyoları, göstergeleri öğretirim. Finansal piyasaları yorumlama açısından hazine gibidirler. Önümüzdeki dönem için lisans programında da bu konuları içeren bir ders açtım. Bu konuları sizlerle de Alfafinans’ta paylaşıyorum.

Altın ve gümüşün performansları birbirlerine benzese de, yükseliş ve düşüş oranlarının aynı olması beklenmez. Biri yüzde 5 yükselirken, diğeri yüzde 3 yükselebilir. Son haftalarda bu metaller oldukça güçlü görünüyorlar. Fakat gümüşün performansı altına göre daha iyi. Bu, altın/gümüş rasyosunun grafiğinden de görülüyor. İki metal de yükselirken, gümüşteki yükseliş oranı daha yüksek olduğu için rasyo düşüyor. Benim için sürpriz değil. Alfafinans’ta, Dünya Gazetesi’nde, televizyon ve radyo programlarında, ‘Ralliler başladığında, gümüşü daha avantajlı görüyorum’ yorumunu defalarca kez yapmışımdır.

Gümüş bir alternatiftir. Gümüş ucuzdur. Portföyünde farklı nedenlerlen dolayı altın bulundurmak istemeyenler, gümüşü tercih edebilirler.

Bu rasyo, önemli bir alım bölgesine geldi (65). Bu seviyenin altında ciddi kapanışlar yaparsa (dünkü kapanış 64.38), değerli metallerin pozitif durumu devam edebilir. Tabii rasyonun daha da düşmesi, gümüşün iyi performansının devam etmesi demek. Yanlış anlaşılma olmaması için bir kez daha belirteyim. Rasyo düşmeye devam ederse; altının pozitif durumu da devam eder. Sadece gümüşün yükseliş oranı daha yüksek olur.

GBP/USD

İngiltere makro verileri iyi gelmiyor. İngiltere ekonomisi için pek umudum yok. İngiltere Merkez Bankası’nın (İMB) yeni üyesi Martin Weale’ın görüşlerinden daha önce bahsetmiştim. Weale, İngiliz ekonomisinin ikinci bir resesyona girebileceğini söylüyor. GBP/USD’ın son 3 aydaki yükselişinin temelinde, İMB’nin faiz artırımlarına gidebileceği beklentisi yatıyordu. Biraz yavaş olmak gerekiyor. Öncelikle İMB, enflasyonun ‘geçici’ olduğunu vurguladı. Bu açıklama faiz artışı bekleyenleri hayal kırıklığına uğrattı.

İngiltere’de bu şartlarda faiz artırımı beklemek tek kelimeyle saçmalık. Ayrıca, Fed’in yeni bir tahvil alım programına (para basma) başlama olasılığı yüksek. Fed yeni bir program açıklarsa, İMB de aynı yolu izleyebilir. Fed ve İMB’nin 1999’dan beri uyguladıkları faiz politikalarını karşılaştırırsanız, birbirlerine oldukça benzediklerini görürsünüz. Kısaca; hem ekonominin genel durumundan dolayı, hem de Fed’le aynı faiz trendlerine sahip olması nedeniyle, İMB de yeni bir tahvil programı açıklayabilir.

GBP/USD’a gelince; bugünden, 4. çeyreğin ortalarına kadar 1.48 seviyesini görebiliriz. Yıl sonu için nokta atışı yapmak kolay değil. Bir fikir olarak; GBP/USD paritesinin ‘Eylül-Kasım ortası’ dönemindeki performansı (yükseliş-düşüş), ‘Kasım ortası-Aralık sonu’ döneminde tersine dönebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir