AMB girmezse, EFSF işi karışık

Fiyatlar Euro Bölgesi’nden gelen haberlere göre şekillendiği için, buradan devam edelim.

Temel görüşüm belli. Avrupa Finansal İstikrar Mekanizması’nın(EFSF) kaldıraç ile büyütülmesi operasyonuna, Avrupa Merkez Bankası(AMB) ve IMF direkt müdahale etmedikçe, AAA notuna sahip ülkeler reyting baskısını hissedebilirler. Bu görüşümü hafta başında da belirtmiştim. Son üç günlük fiyat hareketleri sinyal vermeye başladı.

EFSF’nin büyütülmesinde, AMB’nin bilançosu rol almazsa, reyting etkisi hissedilir. AMB’nin olaya dahil olması, para tabanının genişletilmesi şeklinde olabilir. Kredi genişlemesi de diyebiliriz. Bilançoyu büyütmek zorunda kalabilirler.

AMB olaya girmezse; kaldıraç kullanılarak büyüklüğü artırılan Kurtarma Fonu, gerekli nakit akımını (ekonomik büyüme diyelim) ve kredi kalitesini (rekabet gücü diyelim) yakalayamayabilir.

AAA reytingleri üzerindeki riskler görülüyor. AAA reytingine sahip EFSF tahvili ile, AAA reytingine sahip AB tahvili arasındaki faiz farkı yükseliyor. EFSF’in önceden çıkarttığı 5 yıllık kağıt ile, 5 yıllık AB kağıdı arasındaki fark bu hafta 21 baz puana çıktı. 21 baz puan da nedir diye düşünülmemeli. Çok kısa bir süre için, AAA reytingli kağıtları kıyaslıyoruz.

Olay sadece EFSF ile ilgili değil. EFSF tahvilinin faizi artarken, Almanya’nın tahvil faizi de yükseliyor. Aradaki faiz farkı bu hafta yatay seyretti. Piyasa sadece EFSF’in değil, Almanya’nın AAA notunu da sorgulamaya başladı. Kaldıraçlı EFSF planına, AMB’nin bilançosunu açarak girmesi gerekiyor.

AMB işin içine girmezse, işler zor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir