Amigo ve Zehir

Enflasyon mu, yoksa deflasyon mu? Sahneyi hangisi alacak? Fast food zinciri McDonald’s, ocak ayından itibaren $1’a kahvaltı mönüsü vereceğini açıkladı. Bununla birlikte; Wal-Mart, Target, Best Buy gibi devasa perakende zincirlerinin büyük promosyonlara başladığını görünce, kısa dönemde üretici kanadından fiyat baskısı gelme olasılığının çok az olduğu söylenebilir. Tüketici zaten bilançosunu toparlamaya çalışıyor, o taraftan da pek bir baskı gelmez. Bankaların kredi kanalları kapalı. Tüketici kredileri yerlerde sürünüyor. Kısaca; deflasyonist etkiler tam gaz devam ediyor.

Ben orta- uzun dönemde enflasyonun yükseleceğini düşünüyorum. Başta Fed olmak üzere, merkez bankaları tarafından büyük çapta para yaratılması, yaklaşık 1 sene önce başladı. Normalde, paranın yaratılması ile enflasyonun kıpırdanmaya başlaması arasındaki zaman aralığı 1,5 senedir. Globalizasyonun etkileri nedeniyle, bu zaman aralığı biraz daha uzamış olabilir. Enflasyon, muhtemelen 2011 senesinde kendisini gösterecektir. Deflasyon 2010 senesinde biraz daha baskın olacaktır. Deflasyonun etkilerini azaltmak için, 2010’da para muslukları açık kalmaya devam edecektir.

2010’un ikinci yarısında, merkez bankaları faiz artırımlarına gidebilirler, ancak bu artışlar fazla agresif olmaz. Fed faizi şu an 0%-0.25%. Fed faizleri 0.75%-1%’e çekse dahi, ekonomiye etki açısından çok büyük bir fark olmaz. 2003 senesinde, dönemin Fed Başkanı Greenspan faizleri 1%’e indirerek, kredi krizinin tohumlarını atmıştı. Yani; balonlar yaratıp, finans sistemini çökertmek için 1% faiz bile yeterli olabiliyor.

Bir sonraki kriz, Bernanke’nin krizi olacaktır. 2000’li yılların başlarında Fed üyesiyken, Greenspan’in balon yaratmaya yönelik para politikalarının amigoluğunu her platformda yapıyordu. Greenspan gitti, o geldi. Bu politikaları uygulamaya devam ediyor. Bernanke açısından bakıldığında; para basmak, bugün için zaman kazandırıyor olabilir. Sorunları öteliyorsunuz. Ancak rüya bittikten sonra, yeni bir krizin negatif etkilerini azaltmak için ekonomiyi yeniden yapılandırmak istediğinizde, para bulmakta zorlanabilirsiniz. Para basmak her zaman bir opsiyondur, ancak o zaman da ‘ekonomik yavaşlama’ döneminde enflasyonun yıkıcı etkileri ile mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz.

Baş amigo Bernanke, para basarak piyasanın damarlarına zehir enjekte etmeye devam ediyor. Zehir, bugün için rahatlatıyor olabilir. Kendinizi fazla alıştırmayınız.

Amigo ve Zehir” hakkında 2 yorum

  1. Paritenin (eur/usd) yıl sonu hareketini nasıl yorumluyorsunuz.
    Bir kısım usd tarafında açık pıozisyonlar kapandiği için usd nin yeniden değerlendiğini söylüyor bu mantıklı mı sizce?
    Diğer açıdan baktığımızda ise 2 hafta önce haftalık gelen işsizlik başvuruları bu hareketi getirdi ancak devamı gelmedi sizin bu veri hakkındaki yorumunuz ne?

    Saygılarımla.

  2. Geçen haftaki yazılarımda,ABD istihdam sektörü ve EUR/USD ile ilgili ayrıntılı yazılar yazmıştım. Onları okumanızı tavsiye ediyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir