Apple rüzgarı şimdilik bitti

alpha

Apple bir sonraki çeyrek için beklentilerini açıklarken ”her zaman” muhafazakar davranır. Gerçekleşmeler, beklentilerin üzerinde gelince hisse senedi fiyatı olumlu etkilenir.

Ne değişti?

Artık Apple beklentilerini muhafazakar açıkladığında, piyasa rakamların hayal kırıklığı yaratabileceğine inanıyor.

Android destekli 50 dolarlık akıllı telefonlar

Uzun zamandır vurguluyorum. Android işletim sistemi, Apple’ın büyüme modeline ve marjlarına büyük zarar veriyor. Android, sadece Samsung gibi güçlü bir rakibi beslemiyor. Diğer rakiplerin de geniş bir ürün yelpazesi sunmasını sağlıyor.

İlginç bir örnek verelim. Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales, Android destekli 3G uygulamalı akıllı telefon kullanıyor. Bu telefonları Çin firması Huawei üretiyor. Fiyatı 50 dolar. Çin, Hindistan, Afrika’da, bu telefonlar piyasayı ele geçirdi.

Apple’ın dünkü bilanço rakamlarını detaylı inceledim. IPhone ve IPad dışında satışları artan ürün yok. Şirket sadece iki ürünün performansına bağımlı hale gelmiş. Geçen senenin aynı çeyreğine göre, şirketin brüt marjı, yüzde 45’ten yüzde 39’a düşmüş. Bunun anlamı, geçen sene her 1 dolarlık gelirin 0.45 doları brüt kar iken, şimdi her 1 dolarlık gelirin 0.39 doları brüt kar olmuş.

Apple, 2013’ün ikinci çeyreği için, yine muhafazakar beklentiler verdi. Piyasa artık bu beklentileri ”realist” buluyor. Apple’ın muhafazakar beklentileri kuvvetle muhtemel gerçekleşecek.

Analist beklentileri genelde yüksek olur. Bu nedenle önümüzdeki çeyrek, analist beklentilerinin altında kalabilir. Apple’ın karı, baskı altında kalmaya devam edebilir. Tabii hisse senedi fiyatı da.

Apple rüzgarı şimdilik bitti. Düşük fiyatlı akıllı telefon, televizyon gibi yeni piyasalara girmezse, başta Samsung olmak üzere Android destekli akıllı telefonlar, Apple’dan pay çalmaya devam edebilir.