Avrupa G-2’ye Girebilecek Mi?

Türkiye’nin en önemli ticari partneri ne durumda?

Ekonomik durgunluklar, olumsuz sosyo-ekonomik sonuçlar doğurur. Bu açıdan bakıldığında, Avrupa çok dengesiz bir durumda görünüyor. İşsizlik rakamları, 10 sene öncesinde olduğu gibi, çift hanelere doğru gidiyor. Avrupa’nın işsiz gençleri isyan ediyor. En büyük sorun; yaşlanan nüfus. Doğum oranının yüksek olduğu dönemde doğup, bugün emekli olan insanlar, umutsuz şekilde devletlerin yardım programlarına sığınıyorlar. Global finans krizi sebebiyle yardım programlarının kesilme olasılığına, sert tepkiler veriyorlar. Devletlerin yapabileceği fazla bir şey yok. AB devletleri, sürdürülemez bütçe açıkları ile boğuşuyor. Önlerinde iki seçenek var; ya vergileri artıracaklar ya da yardımları kesecekler. Vergileri artırırlarsa, ekonomik kriz daha da derinleşecek. İşsizlik rakamları, sosyal dengeyi bozacak şekilde, çok yüksek rakamlara ulaşabilecek. Yardımları keserlerse, yaşlı nüfus isyan edecek. Bu perspektiften, Avrupa yakın gelecekte kaos içinde olacak gibi görünüyor.

Avrupa’nın finans sektöründeki sıkıntılar aynen duruyor. ABD’yi, stres testi sonuçları nedeniyle eleştiriyoruz, ama yine de hamleler yapıyor. Avrupa’nın önlem almakta geciktiğini görüyoruz. Bugünkü Financial Times’ta, IMF’nin, Avrupa’yı stres testi yapması konusunda uyardığını okudum. AB’nin, bugüne kadar böyle bir düşüncesi olmadı bile. Oysa sadece Alman bankalarının bilançolarında 1.1 trilyon dolarlık toksik senet olduğu tahmin ediliyor. IMF’nin tahminine göre, Avrupa’nın krizin başından beri sineye çektiği zarar, tahmin edilen toplam zararın sadece beşte biri. Avrupa bankalarının olası kaybı 750 milyar dolar olacak. Zararın %80’ni hala bilançolarda duruyor. Bankaların acilen bulması gereken sermaye, 375 milyar dolar. Hepsine bol şans. Bu rakamlar doğruysa, Avrupa’nın finans krizi henüz başlamamış demektir. Asıl dalga başlarsa, Doğu Avrupa ülkeleri üzerinde baskı yeniden oluşacaktır.

ABD hegemonyasının devam edip etmeyeceğini bilemiyorum. Cevabın ucu açıktır. Avrupa’yı uzun ve zor yıllar bekliyor. Gelecek, ABD ve Çin ekseninde şekillenecek gibi görünüyor. Kısaca G-2 diyelim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir