Ayı Piyasasının Sonu Ve M Şekli

2009’un geri kalan bölümü ve 2010 için beklentilerim.

Mart ayında, piyasalarda 2 aylık bir yükselişin başlayabileceğini yazmış (Yeni Bir Dönem?), sonrasında bir düşüş olabileceğini belirtmiştim. Düşüş beklentim, Mayıs 15-Haziran 30 arası idi. 2 ay boyunca hiç durmadan çıkan borsalar, haziran başında yatay seyre geçti. Son 6 haftaya baktığımızda, gelişmiş ülkelerin borsalarında %5-%10’luk düşüşler var. Beklentim daha büyük düşüşlerin yaşanması idi.

Son 6 haftadır yerinde sayan ya da biraz düşen borsalarda, sonbaharda ikinci bir yükeliş dalgası bekliyorum. Teşvik paketlerinin gecikmeli etkileri görülecek, iyimserlik artacaktır. Borsalar ve emtialar, haziran başında elde ettikleri rakamları tekrar yakalayabilir, hatta geçebilirler.

2009 sonunda enflasyon beklentileri yükselecektir. Enflasyon hemen artacaktır demiyorum, beklentiler yükselecektir. Beklentiler fiyatlara yansıdığında, merkez bankaları faiz artırımlarını gündemlerine alacaktır. Fed’in önümüzdeki 18 ayda hızlı faiz artırımlarına gidebileceğini düşünüyorum. Diğer merkez bankaları da faizleri artıracaktır. Ancak bu artışlar Fed’den daha az olacaktır.

Yatırımcılar hayalleri severler. Böyle hikayelere ihtiyaçları vardır. Yeterli sayıda yatırımcı bunlara inanırsa, piyasa hareketlenir. Kısa dönemde bunlara inananlar ödüllendirilir. Bunun için finansal piyasalarda, hikaye anlatmanın arz ve talebi yüksektir.

2009’un genel görünümü sanki M şeklinde olacakmış gibi görünüyor. Yükseliş yaşandı. Kademeli bir iniş, sonra biraz daha yükseliş. Yıl sonunda artacak enflasyon beklentileri ile tekrar düşebilecek piyasalar.

2009 sonuna doğru konuşulmaya başlanacak yüksek faizler, piyasadaki hayalleri bitirebilir, ve ayı piyasasını sonlandırabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir