Ayı’nın Sonu Mu?

6 Mart 2009’da başlayan piyasa rallisinin bir ayı doldu. Peki ayı piyasasının sonu geldi mi?

Ayı piyasası rallisi, uzun zamandır düşen bir piyasanın tepki hareketi (yükseliş hareketi) vermesidir. Yazılarımda hep vurguladığım gibi, bir varlığın ya da borsa endeksinin fiyatı sürekli düşemez (tersi de doğrudur). İMKB endeksini ele alalım. 2007 Ekim’de 57.000’ler seviyesindeydi. Son 1,5 yıldır bir ayı piyasası yaşanıyor. Endeks 23,000’lere kadar geriledi. Endeks grafiğine bakarsanız, 1,5 yıllık düşüşü açıkça görebilirsiniz. Endeks bu günlerde 26,000 civarında. Yani 23.000’i görmüş(dip noktasını). Son bir aydır, o noktadan -diğer piyasalarla eş zamanlı olarak- yükseliş hareketi başlamış. Bu tarz bir tepki hareketini Kasım 2008’de gördük. Son bir aydır da yaşamaktayız.

Düşüncemi sizlerle paylaşmıştım. 7-8 hafta sürebilecek bir tepki hareketini bekliyordum. Ancak ralli benim beklediğimden daha hızlı gerçekleşti. Yedi sekiz haftalık zamana yayılır diye düşündüğüm yükseliş, 4 haftada gerçekleşti.

Bu bir ayı piyasası rallisidir. Yeni bir boğa piyasası (kalıcı yükseliş piyasası) başlangıcı değildir. Berbat bir ekonomide, kısa zamanda bu kadar hızlı yükseliş olmaz. Ayı’nın sonu gelmemiştir. Dünyadan gelen ekonomik verilere bakınız. Reel ekonomi kesinlikle dip noktasını görmemiştir.

Az önce sanayi üretimi rakamlarımız açıklandı. %23,7’lik düşüş gerçekleşmiş(yıllık bazda). Krizin anavatanı ABD’de bile böyle düşüş görülmedi. İhracatçı Asya ülkelerinin durumu da gerçekten vahim. Rakamlar ile kafanızı karıştırmak istemiyorum.

Görüşlerimi muhafaza ediyorum. Yeni bir düşüşün yaşanacağını düşünüyorum. Mayıs 15-Haziran beklentimi koruyorum. Zamanlama konusunda tabiki yanılabilirim. Tarih tarih, gün gün tahmin edebilmem mümkün değildir.

Resime yakından bakmayıp, bir kaç adım geri çekilirseniz, yeni bir düşüş dalgasının geleceğini görebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir