Balonun Sebebi USD

Görünen o ki; piyasadaki balonlar yakın gelecekte dalgalanarak devam edecek. Ancak yapılan yorumlarda büyük bir çelişki var.

Aslında balonun nasıl patlayacağını tahmin etmek zor değil. ABD doları güçlendiğinde, büyük miktarda likidite gelişmekte olan ülkeleri terk edecek, balon patlayacak. Geçmişteki krizlere baktığınızda da, bunun böyle olduğunu görürsünüz. Zayıf dolar diğer ülkelerde balona yol açmıştır. USD tekrar güçlendiğinde balon kesin olarak patlar.

USD’nin kalıcı olarak ne zaman güçleneceğini bilmek ise kolay değil. Belirtmekte fayda var, güçlenmeden kastettiğim, EUR/USD paritesindeki 10 puanlık hareketler değil.

USD, 1985’teki Plaza Anlaşması’ndan sonra ayı piyasasına girmiş, 10 yıl sonra 1995’te dip yapmıştı. Daha sonra 7 yıllık bir boğa piyasası yaşadı. 2002’de, bugün de sürmekte olan ayı piyasasına girdi. Eğer USD’nin son yaşadığı ayı piyasasını gösterge olarak alırsak, 2012’de USD’nin ayı piyasasının bitmesi gerekir. Tabii bunun bir garantisi yok.

Bilgi teknolojisi devrimi USD’nin son ayı piyasasını başlatmıştı. Muhtemelen, yeni bir teknolojik devrim olmadan, USD’nin kalıcı yükselişi başlayamaz. Ancak para politikası, USD için kısa ama çok güçlü bir boğa piyasası başlatabilir.

1980’lerin başında, efsane Fed Başkanı Volcker, faizleri çift haneli rakamlara çıkartarak, inanılmaz seviyelere yükselen enflasyonu (%15) kontrol altına almaya çalışmıştı. Sonrasında USD ralliye başlamıştı. Bugünkü durum çok farlı değil. Fed aynen 1970’lerde olduğu gibi, uygulamakta olduğu gevşek para politikasının yol açabileceği enflasyon riskini inkar ediyor. Fed uyguladığı gevşek para politikasına ne kadar devam ederse, enflasyon daha yukarıya gidecektir. Enflasyon yükselmeye başlayınca, finansal piyasalarda paniğe yol açabilir. Fed, faizleri agresif bir şekilde artırmak zorunda kalabilir. Bu da USD’nin yükselmesine neden olur. Tabii ‘güçlü USD’ ve ‘zayıf ABD ekonomisi’, başta Çin olmak üzere, bizim gibi gelişmekte olan ülkeler için olabilecek en kötü senaryodur.

Önemli bankaların yıl sonu EUR/USD beklentileri; 1.15-1.20. Bugünkü kur, 1.44. Bu bankalar, krizin bittiğini ve yükselişin devam edeceğini vurguluyorlar. Aynı zamanda USD’nin hızla değerlenmesini bekliyorlar. Burada büyük bir çelişki var.

Devam edeceğim.

Balonun Sebebi USD” hakkında 2 yorum

  1. altınla ugrasan eskı adamların bı sozu;
    gordugu yerden donse bıle orayı tekrar gorur ve yukarılara dogru akar gıder.
    dolar zayıflasada guclensede ons ınse cıksada tl ıle yıne gordugu zırve 54 gorur ve gecer bırgun dıe dusunuyorum uzun vadelı 1-2 yıl ıcın

  2. Kriz öncesi dönemde global enflasyon %2; global ekonominin büyüme oranı %4 idi.Önümüzdeki yıllar için beklentim enflasyonun %4, büyüme oranının %2 civarında olması.Enlasyonun artması kaçınılmaz bir sonuç gibi görünüyor.Ama açıkçası ABD’de 1980’lerde görülen %15 enflasyonu şu an için görmüyorum.
    Enflasyon ‘altın’ın işine yarayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir