Başarı Hikayesi

3 sene öncesine kadar, benzer sorunlardan muzdarip Türkiye ve Brezilya ekonomileri, ‘ikiz kardeş’ olarak görülürdü. Bu ülkelerin bonoları ve para birimleri; yatırım bankalarının müşterilerine sunduğu finansal ürünlerde, aynı sepette yer alırdı. Risk algısı iki ülke için de aynıydı.

Köprünün altından çok sular aktı. Brezilya Devlet Başkanı Lula (liseden terk), önce borçlarını ödeyerek IMF ile olan ilişkisini bitirdi. IMF’siz de bu işin yapılabileceğini gösterdi. Yetmedi, krizde kaynak sıkıntısına giren IMF’ye $10 milyar borç bile verdi. Şansları da yaver gitti. Petrol buldular. Brezilya’nın kanıtlanmış petrol rezervleri, bugün OPEC üyesi Meksika’dan bile daha fazla.

Brezilya, 2014 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak. Geçen hafta, 2016 olimpiyatlarını da aldılar. Memleketi Chicago’nun olimpiyatları alması için, baskı yapmaya Danimarka’ya giden Obama’ya rağmen bu işi başardılar. Bunlar çok büyük organizasyonlardır. Zaten iyi durumda olan bir ekonomiye, önümüzdeki 6-7 senede girecek sermayeyi, yapılacak yeni yatırımları düşünebiliyor musunuz?

Global krizden başta herkes gibi etkilenmiş olsa da, Brezilya’nın reel sektörü çabuk toparlandı. Durum gerçekten iyi. Eylül ayı otomobil satışlarına bakıyordum, yıllık bazda %15’lik bir artış var. Son sekiz aydır sürekli artan sanayi üretimi, ağustos ayında da %1.2 artmış (ağustos ayı bizde -7.2%).

Dışarıdan sermaye girişi öylesine yoğun ki, para birimi ‘real ‘in değerlenmesini önlemek için Merkez Bankası müdahale etmek zorunda kalıyor. Yılın başından beri, müdahalelere rağmen, BRL’nin % 32’lik bir değer artışı var. Bu rakam gelişmekte olan ülkelere arasında bir rekor. Bovespa endeksi, bir yıldan az bir sürede, % 180 arttı. Reel sektör, piyasadaki iyileşmeyi destekliyor.

Bize dönersek; ağırlıklı olarak yabancıların kontrolündeki borsa krizi atlatmış gibi görünse de, reel ekonomi sürünüyor. Kabak tadı veren IMF konusu, bitmek bilmiyor. Genç insanlarımız geleceğe umutla bakamıyor.

Çok değil, 3 sene önce ‘ikiz kardeş’tik.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir