Baskı

USD/TL kurunda son günlerde yukarı yönlü bir kıpırdanma var. Önümüzdeki haftalar/aylar için volatilitenin(oynaklığın) yüksek olması beklenmelidir.

IMF’yi seversiniz ya da sevmezsiniz, bilemem. Bu kurumdan bazen güzel raporlar çıkabiliyor. Dün yayımladığı ‘Global İstikrar Raporu’, çarpıcı noktalara parmak basıyordu. Örneğin IMF, kriz nedeniyle, borçlardan ve menkul kıymetleştirmeden (securitisation) doğacak zararın 4.1 trilyon dolar olacağını, bunun 2.7 trilyon’luk kısımının, ABD dolarına dayalı varlıklardan geleceğini öngörüyor. Rakamlar bana çok mantıklı geliyor. İlginç bulduğum bir nokta var. Siyasetçiler ve merkez bankacılar gün geçtikçe iyimserleşirken, IMF ve OECD gibi global kurumlar, zaten negatif olan beklentilerini daha da olumsuza çekiyorlar.

Açıkçası, beklentilerimle son derece uyumlu bir rapor olmuş. Son altı haftadır görülen, yatırımcıların risk iştahındaki artış, kalıcı olmaktan uzaktır. Önümüzdeki dönemde, özellikle döviz kurlarındaki düzeltme hareketleri sert olabilir. USD/TL kuru, son günlerde hızlı bir şekilde yükseldi. Birkaç hafta önce, TL’de yaşanan aşırı iyimserliğe kanmayın, demiştim. Dikkat ederseniz, spesifik olarak ‘USD’ye, TL’ye ya da EUR’ya yatırım yapın’ demiyorum. Risklerden korunmalısınız diyorum. Önümüzdeki dönem engebeli olacaktır.

Biraz daha açık olmak gerekirse, USD/TL kurunda yukarı yönlü baskıların oluşabileceğini düşünüyorum. IMF’nin beklentileri son derece olumsuzdur. Bu kadar olumsuzluğun beklendiği bir ortamda, sürekliliği olan bir yükseliş piyasası yaşanamaz. Risk iştahındaki azalış, ilk olarak, gelişmekte olan ülkelerin para birimlerini vurur. TL, en büyük adaylardan biridir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir