BDI ve Bakırdaki Hareketlere Dikkat

Piyasada yeni bir haber yok. Euro üzerindeki baskı devam ediyor. Mayıs ayı gelmek üzere ve Yunanistan’ın acilen 10 milyar Euro bulması lazım. Yunanistan’ın 10 yıllık hazine kağıdının faizi bu hafta yüzde 8’in üzerine çıktı. AB-IMF toplantısından her ne çıkarsa çıksın, bazı ülkelerin parlamentolarının kendilerine düşen payı onaylamaları gerekiyor. Özellikle Almanya’daki oylama çok kritik. Ana muhalefeti temsil eden Sosyal Demokratlar, Yunanistan’a para verilmesine karşı olduklarını dün açıkça belirttiler. Almanya parlamentosu yardıma onay vermezse, piyasalarda yeni bir kaos yaşanabilir.

Spekülatif bir ham madde olan bakırdaki hareketler birkaç gündür dikkatimi çekiyor. Global ekonomide gerçekten bir iyileşme varsa, bunun ilk yansıyacağı ham maddelerden birisi bakırdır. Bakır son 5 günün 4’ünde düşüş yaşadı. Dünyanın en büyük bakır ve altın üreticilerinden olan Freeport-McMoRan dün bilançosunu açıkladı. Hisse başına kazanç beklentilerin biraz üzerinde gelse de, piyasalar olumlu tepki vermedi. Global ekonomi ile ilgili olumlu beklentiler bakır fiyatına çoktan yansıtıldığından, bakır fiyatı daha yukarılara gidemiyor olabilir. Ayrıca; kuru yük taşımacılığının günlük maliyetini gösteren önemli piyasa göstergesi Baltic Dry Index’teki (BDI) düşüş baskısı da devam ediyor. BDI ve ham madde fiyatları arasında, genel olarak pozitif bir korelasyon vardır. BDI ve bakır iyi sinyaller vermiyorken, altın ve gümüş daha ileriye gidebilir mi?

İki varlık arasında yüksek bir korelasyonun olması, ikisinin her gün beraber hareket edeceği anlamına gelmez. Zaman zaman farklı etkenlerden dolayı birbirlerinden ayrışabilirler. Söylemeye çalıştığım, kısa bir zaman için bakır-BDI düşerken, altın-gümüş yükselebilir. Ancak bakır-BDI istikrarlı biçimde düşmeye devam ederken, altın-gümüş bir noktadan sonra buna kayıtsız kalamaz.

BDI ve bakırdaki hareketleri hafta sonuna kadar izleyelim, daha sonra bir değerlendirme yaparız.

BDI ve Bakırdaki Hareketlere Dikkat” hakkında 2 yorum

  1. Atılım Bey, Euro/usd paritesi için daha aşağıları bekliyor musunuz? En yakın alım bölgesi sizce nedir? Teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir