Beklentiniz düşük olsun

Bernanke’nin Jackson Hole konuşmasından beklentiler yüksek. Bernanke’nin, ‘3. tahvil alım programını açıklasam ne güzel olur’ diye düşündüğünden adım gibi eminim. Ancak işi bu sefer kolay değil. Cuma günü yeni bir tahvil alım programının açıklanması, bence düşük bir ihtimal.

Öncelikle; Bernanke’nin en çok zorlandığı konu politik baskı. Cumhuriyetçiler yeni bir programa karşı çıkıyor. Bir bakıma haklılar. Tahvil alım programlarının reel ekonomiye bir katkısı olmadı. Piyasa psikolojisini düzeltti. Finansal spekülasyona yol açtı. 401K’sı yükselmeye başlayan tüketici havaya girdi. Biraz harcama yaptı. Ekonomik verilerde geçici bir düzelme görüldü.

Bernanke’nin işi, Fed’in içinde de kolay değil. Son toplantıda üç Fed üyesi, faizlerin 2013’e kadar sıfır seviyesinde kalmasına karşı çıktılar. $500-$600 milyar Dolar’lık bir tahvil alım programını, bu üyelere kabul ettirmek zor. Tepki gösterirler. Dışarıya iyi bir sinyal verilmemiş olur.

Fed bir tahvil alım programı açıklarsa, programın büyüklüğünün öncekilerden yüksek olması lazım. İçinde farklı tahvillerin olması gerekiyor. Şirket tahvilleri olabilir; kredi kartı havuzları olabilir. İnsanlar, heyecanlanmak için yeni şeylere ihtiyaç duyar.

Her şeye rağmen; Bernanke, yeni parasal önlemlere kapıyı tam olarak kapatmaz. Zaten 2013’e kadar faizler sıfır seviyesinde olacak.

Dört gün, piyasalar için çok uzun bir zaman. Her şey olabilir. ABD borsalarında çok büyük satışlar olursa, Bernanke daha somut ifadeler de kullanabilir. Sevilmek isteyen bir merkez bankası başkanı olduğu için, piyasalardaki satışa gönlü razı gelmeyebilir.

Alfa Finans ve twitter’da, hafta boyunca bu konu ile ilgili yorumlara devam edeceğim.<

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir