Bernanke Hatadır

Dün katıldığım TV ve radyo programlarında, Bernanke’nin bir kez daha Fed başkanı olması konusundaki fikirlerim soruldu. Piyasalar, Bernanke’nin dört yıl daha Fed başkanı olmasını çoşkuyla karşıladı. Bizim medyamızda da, Bernanke’yi destekleyici yazılar okudum. Bir an için borsadan kazandığınız paraları unutun, ve tarihin en başarısız 2. Fed başkanı Bernanke’yi iyi analiz edin.

Bernanke 10 yıldır Fed’de üst düzey yünetici. Son dört yıldır başkan. ABD son 10 senede iki büyük balon ve iki resesyon yaşadı. Bernanke bunların hepsinde karar mekanizmasındaydı. Greenspan faizleri gereksiz yere %1’lere indirdiğinde, Bernanke’nin oy hakkı vardı. Piyasayı o kadar iyi anlıyorsa, niçin ‘ret oyu’ kullanmadı? Neden sesini yükseltmedi?

Anlamakta güçlük çekiyorum. Yaşanan iki balon ve iki resesyonda başrollerden biri; ve piyasalar bu adamın yeniden seçilmesini coşkuyla karşılıyor. Onu destekleyenler; Fed’in bilançosunu 2 trilyon dolara çıkartan bu kişinin, bilançoyu nasıl boşaltacağını da eminim çok iyi biliyorlardır.

Bernanke’den incilerle bitirelim. Bir sene önce, Temmuz 2008. Bernanke: ‘büyüme konusunda aşağı yönlü riskler bulunsa da, hem ABD de hem de dışarıda bu risklerin azaldığını söyleyebilirim. Kısa dönemde yeniden büyümeye geçeceğimizi düşünüyorum. Beklentilerim oldukça arttı’.

Sonrasını biliyorsunuz. Bernanke’nin tahminleri tuttu??? 2-3 ay sonra finans sistemi çöktü. Büyüme rakamları ve ekonomik verilerde, Büyük Buhran’dan sonraki en büyük çöküş yaşandı.

Bir Merkez Bankası Başkanı’nın öngörü yeteneğinin yüksek olması gerekir. Hele dünyanın en büyük Merkez Bankası’nı yönetiyorsanız, farklı yeteneklere sahip olmalısınız. Bana göre başarı; çöküş yaşandıktan sonra yapılan hasar kontrolü değil, kriz öncesinde olayların öngörülebilmesidir.

Bir yorumcu olarak, benim hata yapma lüksüm vardır. Yatırımcı olarak siz de hata yapabilirsiniz. Açık söylüyorum, bir Merkez Bankası Başkanı fahiş hatalar yapamaz. Yaparsa gitmelidir.

Üç yıl boyunca faizlerin tek hanede kalabileceğini söyleyen TCMB yönetiminin de, hata yapma lüksü yoktur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir