Bir Kadeh Uzo Daha

Bir süre önce söz verdiğim, ancak zamansızlıktan dolayı yazamadığım Çin konulu yazıları okudunuz. Önümüzdeki dönemde de bu konu çok gündemde olacak. Değerlendirmelere devam edeceğim.

Yazdığım yazılardan yanlış anlamlar çıkartmayın. Çin’in ekonomik performansını ‘olağanüstü’ bulmuyorum. 2009 yılında Çin ekonomisinin büyüklüğü $4 trilyon idi; aynı yıl içinde piyasaya $2 trilyon borç verildi; $600 milyar değerinde teşvik paketi açıklandı. Bu rakamların zaten iyi bir büyüme rakamı yaratması gerekir. Yüzde 10’luk büyüme rakamının ($400 milyar), alınan bu önlemlere karşılık mükemmel olduğunu düşünmüyorum.

Dönelim piyasalara. Yunanistan paketinden sonra toparlanan Euro ve Yunan bonoları tekrar düşüşe geçti. Paketten sonra 1.37’ye kadar yükselen EUR/USD paritesi bu sabah 1.35 civarında. Yunan bonolarının riskini gösteren Kredi Temerrüt Takasları (Credit Default Swap), ve Yunanistan-Almanya 10 yıllık getiri farkı fırladı. Nedir bu Yunanlılar’ın çektiği? Deyim yerindeyse şamaroğlanına döndüler. Efkarlanan Yunanlılar birer kadeh Uzo daha ısmarlamışlardır.

Son 1,5 sene, kurtarma paketlerinin rakamsal büyüklüğü açısından benzersiz geçti. Yunanistan paketini de bu sınıfın içine sokabiliriz. Yunanistan’ın önümüzdeki 11 ay için alacağı özel faizli para (45 milyar Euro), milli gelirinin yüzde 18’i. Bu rakam kişi başına 4.000 Euro eder. İnanılmaz bir rakam. Fakat kısa dönem kurtarılmış gibi gözükse de, uzun dönemde işleri zor. Euro bölgesi önümüzdeki birkaç senede yatırımcılar için tehlikeli bir bölge olacak.

Almanya, İrlanda ve Fransa parlamentoları yardım paketi için oylama yapacak olsalar da, artık ok yaydan çıktı. Bu parayı Yunanistan alır. Son 1,5 sene bize gösterdi ki, mevcut şartlar altında uzun dönem piyasa tahmini yapmak gereksiz. Bir satış bekleseniz de, zamanını kestirmek güç. Olası büyük satışı beklerken, fırsatlar uçup gidebiliyor. Fiyat hareketleri benzersiz bir dönem yaşadığı için, fırsatları kaçırmamak adına, çok uzun dönem tahmin yapanların karşısındayım. Sis tamamen kalkana kadar, daha kısa dönem tahminler yapacağım.

Bir Kadeh Uzo Daha” hakkında 2 yorum

  1. Hocam

    Çin söylediğiniz gibi faizleri yükseltirse USD ve AUD nasıl bir seyir izler
    saygılarımla

  2. Faiz oranının ne oranda yükseltileceği önemli.Sert artırımlar yapılırsa, piyasanın risk iştahını olumsuz etkiler.USD güçlenir.Emtia parası olan AUD da olumsuz etkilenir.
    Eğer artırımlar marjinal olursa, risk iştahını çok fazla etkilemeyebilir.Çin Merkez Bankası’nın ne yapacağını tahmin etmek, Fed ya da AMB kadar kolay değil.
    Genel olarak, CAD ve AUD için pozitifim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir