Biraz spekülasyon yapalım

Çin bu yılın üçüncü faiz artırımını gerçekleştirdi. Son faiz artırımı 19 Şubat tarihinde yapılmıştı. Çin’deki faiz değişimlerini tahmin etmenin güçlüğünü sıklıkla belirtiyorum. Bakıyorsunuz, bir pazar günü toplantı yokken 50 baz puanlık artış gerçekleşiyor. ABD dışındaki önemli piyasalar bugün kapalı olduğu için, faiz artışının piyasa üzerindeki etkisi şimdilik belirsiz. Akşam saaatlerinde ABD açıldıktan sonra, resim biraz daha şekillenebilir.

Biraz spekülasyon yaparsak (illegal olan spekülasyon değil, manipülasyondur); piyasalarda yüksek likidite olsaydı, ‘alım gücü artan Renminbi daha çok emtia satın alabilir’ mantığı ile ham madde fiyatları artabilirdi. Öte yandan, faiz artırımı riskten kaçış başlatıp, emtia fiyatlarının yükseliş hızını da azaltabilirdi. Çin dünkü artıştan sonra, yeni faiz artırımlarının sinyalini verseydi, bu emtia fiyatlarını olumsuz etkilerdi. Hem artırımın sadece 50 baz puan olması, hem de Avrupa’nın kapalı olması nedeniyle beklemekten başka bir çare yok. ABD açılana kadar biraz spekülasyon yapmanın pek bir zararı da yok.

Olası bir revalüasyonun ilk tepki olarak JPY’yi artırabileceğini cuma günü yazmıştım. Revalüasyonun yanında, faiz artırımının da bir para biriminin değerini yükseltmesi beklenir. Çin’in faiz açıklamasından hemen sonra yükselen JPY, daha sonra stabilize oldu.

Yunanistan için birkaç cümle yazayım. 135 milyar Euro’luk paket oldukça büyük. Sızan haberlere göre, bu rakamın 80 milyarı AB’den, 55 milyarı IMF’den gelecek. Yunan ekonomisinin, dayatılan sert tedbirlere vereceği tepkinin bilinmemesi Euro’ya satış getirdi. EUR/USD 1.32’ye kadar geriledi. EUR/USD ilk önemli satış bölgesi 1.3390-1.34. Daha sonra 1.3510-1.3530 geliyor.

Biraz spekülasyon yapalım” hakkında 1 yorum

  1. Hocam, Bir JPY borçlusu için şimdi biraz alıp bir kenara koyma zamanımıdır. Tavsiyeleriniz benim için önemli, saygılar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir