Borsa tahminleri niçin hep pozitif?

Tamam, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin piyasalarına oluk oluk para akıyor. Bu tarz bir ortamda, sermaye piyasaları için olumlu beklentilere sahip olabilirsiniz. Ancak, TV’deki borsa yorumcularının negatif düşündüğü son dönemin ne zaman olduğunu hatırlıyor musunuz?

Burada eski bürokratlardan bahsetmiyorum. Her zaman söylediğim gibi, gazetede bir köşe kapmış, her sabah TV’ye çıkan eski teknokratların piyasa yorumlarını dinleyebilirsiniz, ama ciddiye almamalısınız. Söyledikleri çıkmaz. Para kazanamazsınız.

Benim kastettiğim grup; aracı kurumların stratejistleri ve banka analistleri. Bu kesim, inanmadığı zamanlar bile olsa, pozitif düşünmeye meyillidir. Çalıştıkları kuruma para kazandırmak zorundadırlar.

Büyük bir aracı kurumun, ya da bankanın menkul kıymet biriminde çalışan bir analist, ‘Borsa düşecek’ derse ne olur?

-Bu kurumların müşterileri hisse senetlerini satarak, alternatif piyasalara kaçabilirler. Unutmayın; Türkiye’deki borsa yatırımcılarının çok büyük bir oranı, bu kurumların tavsiyelerine göre hareket eder.

-Müşteriler; ‘Portföyümden ne kadarlık kısmı satmalıyım?’ gibi rahatsızlık verici sorular sormaya başlar. Aracı kurum çalışanı; ‘Portföydeki hisse senedi ağırlığını yüzde 50 olarak düşünüyoruz’ cevabını verir. Müşteri ardından; ‘Eğer borsada satış bekliyorsanız, niçin elimdekilerin tamamını satmıyorum?’ diyebilir. Bunun cevabını vermek hiç kolay olmaz.

-Eğer hisseler analistin tahmin ettiği gibi düşüş yaşamazsa, müşterilerden tepki gelebilir. Kurumun tahminlerinin tutmadığına dair söylentiler çıkar.

-Stratejist, yıl sonunda alacağı bonusa ‘elveda’ diyebilir.

Kötümserlik bu piyasada tolere edilmez. Aracı kurumların işi, her zaman, hisse tavsiye etmektir.

Endeks hafif düşerse, yukarı gidecektir. Endeks düşerse; ‘Dipten alım yapın, yukarı gidecek’ denir. Endeks çökerse; ‘Muhteşem, büyük alım fırsatı, endeks yukarı gidecek’ tavsiyesi verilir.

Borsa yorumcularını, bir de bu yazıyı okuduktan sonra değerlendirin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir