Bugün ve pazartesi için senaryolar

Jackson Hole öncesinde bir değerlendirme yapalım.

Bernanke’nin son haftalardaki konuşmalarına ve Fed içindeki muhalefete bakarak, 3. tahvil alım programı ile ilgili ‘somut’ ifadeler beklemiyorum.

Üçüncü tahvil alım programı yerine: ‘yeni adımlar’, ‘yeni önlemler’, ‘gevşek para politikasının devamı’ gibi ifadeler kullanabilir. Kapı açık bırakılır.

Bunun dışında; vadesi gelen kısa dönemli tahviller yerine uzun vadeli tahvillere geçiş gibi yeni politika araçları da gündeme gelebilir.

Diyelim ki; Bernanke 3. tahvil alım programının sinyalini verdi. Piyasa, bu sefer programın büyüklüğüne bakabilir. Miktarı, önceki iki program ile kıyaslayabilir. Miktar daha düşükse, piyasada yine bir satış görebiliriz.

Bugün gün içinde risk iştahı yüksek kalabilir. Dolar düşebilir. Riskli varlıkların fiyatları yükselebilir. Altın $1790-$1800 bölgesini; gümüş $41-$41.50 seviyesini deneyebilir. USD/TL’de 1.735-1.740 bölgesi gündeme gelebilir.

Bernanke piyasaların memnun kalmayacağı açıklamalar yaparsa, pazartesi günü risk iştahının düşük olduğu bir gün yaşayabiliriz. Dolar yükselebilir. Riskli varlıkların fiyatları düşebilir. Altın tekrar $1700-$1720 bölgesini deneyebilir. Gümüş $39 seviyelerine düşebilir. Altın ve gümüşte zirve görüldü, balon patladı diyenler seslerini iyice yükseltir. Onlar konuşurken, siz yine ufak ufak alım yaparsınız. Son gülen siz olursunuz.

Belki de ben yanılırım. Bernanke bugün 1 trilyon Dolar’lık yeni bir program açıklar. Yazdığım senaryonun tersi gerçekleşir. Bana kızgınlıkla yazılmış twitter mesajları ve e-mailler yağar. Araya bayram girer. Herkes sakinleşir. Sonra tekrar başlarız.

Bugün ve pazartesinin riskli olduğunu unutmayın. Gelecek hafta 3,5 günlük tatil de var. Ben bu süreye açık pozisyon ile girmezdim.

Hepinizin bayramını kutluyorum.

Bugün ve pazartesi için senaryolar” hakkında 3 yorum

  1. Isvicre bankalarinin CHF mevduatlarinin maliyetini artiracagi haberleri geliyor. Bu olursa, CHF tutmanin maliyeti artiyor. Bu haberler ile CHF dustu.
    Isvicre Merkez Bankasi’nin bir organizasyonu.

  2. Murat Bey

    USD/CHF ‘deki yükseliş aynı hızla devam ediyor.
    Sizce hangi noktadan CHF alımı yapılabilir?
    Sermet ADIGÜZEL

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir