Bütün suç tombul parmakta

Dün gündüz saatleri çok hareketliydi. Volatilitenin böyle yüksek olduğu bir günü uzun zamandır yaşamamıştık. Gece ABD seansındaki anormal fiyat hareketleri, bana Lehman Brothers sonrası dönemi hatırlattı. Gün sonunda değerlendirmeler yapılırken, tombul parmak (milyon yerine yanlışlıkla milyar tuşlama) ve yüksek frekanslı işlemler, ABD borsalarındaki çöküşün nedenleri olarak gösterildiler. Bir ara yüzde 9 düşen S&P 500 endeksi, günü yüzde -3.5 ile kapattı. Peki yüzde 5.5’lik düşüş bu işlemlerden geldiyse, kalan yüzde 3.5’lik düşüş nereden geldi? Kimse kimseyi kandırmasın. Hafta boyunca yoğun satışlar yaşadık. Risk iştahı zaten yerlerde sürünüyordu. VIX endeksi yüzde 50 artış göstermiş. Sadece bu tarz işlemlere suçu atmamak gerekir. Dün yazdığım gibi, satışlar bir süre önce zaten başlamıştı. Bu sabahki düşüş hariç, son iki haftada Çin borsası yüzde 20’lik düşüş yaşamış. Bunu da yüksek frekanslı işlemler, ya da tombul parmaklara sahip bir trader mı düşürdü?

USD/TL’de 1.555 satış bölgesi dağıldı, gece 1.600’ü gördük. Türkiye piyasaları kapalı olduğu için, yatırımcılar hazırlıksız yakalandı. USD ve JPY dışında bütün paralar düşerken TL’nin de düşmekten başka çaresi olamazdı. TL’ye olan güvenim devam ediyor. Toz-duman kalktıktan sonra USD/TL stabilize olacaktır. Bu noktada, 1 Nisan 2010 tarihinde yazdığım ‘Yağmur Bulutu‘ başlıklı yazının son üç paragrafını tekrar okumanızı tavsiye ediyorum.

Yüksek frekanslı işlemler adı verilen, bilgisayarlar tarafından yapılan alım-satımları 9 ay önce Alfafinans’ta yazmıştım. Bu konu üzerindeki tartışmaların önümüzdeki günlerde artacağını düşünüyorum

Bütün suç tombul parmakta” hakkında 4 yorum

 1. Panik olan yatırımcılar altına saldırdı.Zaten böyle durumlarda para birimi olarak USD ve JPY,reel varlık olarak altın yükselir.
  Düşüş derken düzeltme hareketini kastediyorsanız,ortalık biraz yatıştıktan sonra olabilir.Mevcut şartlarda, kısa dönemde büyük düşüşler olmaz.

 2. Usd/Tl paritesinde duzeltme hareketi olur diyorsunuz bende size katılıyorm. İşlem yaptıgım platformda TL olmadgından usd/trl satamıyorum. TL nin performansına eşdeğer para birimleri soylermsnz duzeltme olduktan sonra deger kazancak?

 3. bir şeyler olacağı belliydi aslında.orkestrada enstrumanlardan değişik sesler geliyordu:)
  ne bileyim mesela geçen hafta bizde faiz yükselmişti.hazine borçlnnması moral bozucu olmuştu yanlış hatırlamıyorsam.
  altın ise son dönemde takılıp kaldığı 1140 dolarlı seviyeleri rahat kırdı.hatta 1200’ün üstüne çıktı.noldu da çıktı yani.
  petrol fiyatı ise aşağı gitmeye başladı.
  çin’de de bir şeyler oluyordu…
  yani bir şeyler olup duruyordu da gene verileri zamanında ve birbiriyle bağlantılı şekilde okuyamadık galiba.belki de okumak işimize gelmedi çünkü faiz para getirmiyor.
  hocam, borsayı,faizi,petrolü,kuru ve birbiriyle bağlantılı diğer enstrümanları okuyup yorumlamasını öğretin bize:)
  bazen bazı istatistikler yardımıyla (altın/petrol rasyosu gibi) çözümlemelere ulaşıyorsunuz
  yani bunlar birbirine sıkı sıkıya bağlı ve sinyaller verip duruyorlar ama bizde biraz okuma özürü var galiba.bu yönümüzün gelişmesi lazım.yoksa daha çok tokat yeriz biz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir