Büyük Bankalar Şimdilik Köşeye Çekildiler

Farklı piyasalarda ‘egemen güçler’ vardır. Hangi piyasada kimin güçlü olduğunu, nasıl manipülasyon yaptıklarını inceleyelim.

Petrol piyasasının en güçlü oyuncusu Goldman Sachs’tır. Fiyatları manipüle eder. Bunu yaptıklarını ilk ağızdan biliyorum. Diğer bir deyişle, manipülasyon sadece İMKB’de olmaz. Dünya piyasalarında da olur. ABD borsalarının kralı JP Morgan’dır. Bu piyasada Goldman ile yarışıyorlardı. Şimdi öne geçtiler. Ancak bu bankalar, momentumun başladığı dönemlerde etkili olabilirler. Piyasa tıkandığında veya yatay seyir izlediğinde, fazla etkili olamazlar. Örneğin petrol fiyatı geçen hafta $75 idi, bir haftada $60’a düştü. Bu düşüşün asıl nedeni, Çin’in emtia stoklamayı durdurduğunu açıklamasıydı. Fiyat zaten $70-$75 arasına sıkışmıştı. Goldman’ın bu piyasada (yatay piyasada) fazla bir etkisi olmaz. Fiyatı son 5 haftada daha yukarı çekmeyi denediler. Olmadı. Fiyat gevşedi. Eğer petrol-pozitif raporlar yayımlanırsa, destekleyici ekonomik veriler açıklanırsa, yani hafif bir momentum oluşursa, Goldman rahatlıkla fiyatı yukarı çekecektir. Şimdi o ortamın oluşmasını bekliyor.

JP Morgan, ABD ekonomi yönetiminden aldığı doğrudan destekle mart ayından beri borsanın bir numaralı oyuncusu oldu. Fiyatları çektikçe çektiler. Borsalar son 6 haftadır yatay seyir izliyor. JP Morgan’ın işte bu piyasada etkisi olmuyor. Peki yalancı baharı tekrar yaşatabilirler mi? Olabilir. Ekonomi yönetimi tekrar bir curcuna çıkartacak, en kötüsü geride kaldı diyecek. Piyasayı motive edecek, bankalara direkt kaynak aktaracak. Yani kıvılcımı çakacak bir açıklamaya ihtiyaç var.

Türkiye’ye dönelim. Mark Mobius, gelişmekte olan piyasalarda spekülasyon yapar. Mart’tan beri: ‘İMKB çıkışa geçecek’; ‘Boğa piyasası başladı’ benzeri açıklamalar yapıyor. Bizim medya organlarımız böyle adamları önemli zannederek, açıklamalarını manşete taşıyor. Bugün ortaya çıktı ki, Türkiye aşığı??? Mobius, insanları dolduruşa getirmiş. Nisan ayında sahip olduğu THY hisselerini satmış.

Yabancı bankaların ve fonların Türkiye temsilcilerinin piyasalar hakkındaki olumlu açıklamalarına (her gün TV’deler); spekülatörlerin Türkiye’yi övücü sözlerine her zaman temkinli yaklaşın. Gözleri, kazandıkları paradan, aldıkları komisyondan başka hiçbir şey görmez. Bu adamlar her daim olumlu konuşacaklar, pozitif açıklama yapmazlarsa nasıl para kazanacaklar ki? Açın TV’yi bakın, bir tanesi olumsuz konuşuyor mu? Bir de, ‘Türkiye bu krizden ilk çıkacak ülke olacaktır’ demeleri yok mu? Bayılıyorum bu sözlere.

Hangi bankalara, fonlara dikkat etmeniz gerekir, onu da yazacaktım, ama bu noktada duralım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir