Ceza alacak çok kişi var

alpha

ABD’deki borç tavanı gereksiz bir kuraldır. ABD’den başka, bunu kullanan tek ülke Danimarka’dır.

Geçen gün bir öğrencim, borç tavanının bugüne kadar 75 kez yükseltildiğini söyledi. Senatörler önce tavanı yükseltiyor. Sonra bunun için kavga ediyor. Sirkin devam etmesindense, borç tavanının tamamen kaldırılması en iyisidir.

Borç tavanına alternatif olarak tartışılan bir trilyon dolarlık madeni para konusuna gelelim. ABD Hazine’si 1 trilyon dolarlık madeni para çıkarıp, Fed’deki hesabına aktaracak. Devlet bu şekilde borçlarından 1 trilyon doları silecek. Resmi bir muhasebe oyunudur.

Ha borç tavanını 1 trilyon dolar yükseltmişsin, ha bu yola gitmişsin. Arkadaki mantık aynı.

Bir trilyon dolarlık madeni para, enflasyonu artırmaz. Bunun anlamı trilyon dolarlık yeni harcama değildir.

Borç tavanı nedeniyle ABD default mu etsin, madeni para mı çıkarsın? Rezil olmaktansa, kanunlara uygun bir muhasebe oyunu daha iyidir. Çünkü borç tavanının yükseltilmemesi durumu belirsizlik yaratıyor. Piyasalarda dalgalanmayı artırıyor.

ABD’nin borçlarını geri ödeyemeyeceğini düşünenlere itibar etmeyin. Televizyonlar, tahvil alım programları ile Fed’in para bastığını düşünen, Amerika’nın normal şartlarda default edebileceğine inanan analistlerle dolu.

Ekstrem bir örnek verelim. Yeni SPK kanunundaki manipülasyonla ilgili maddeler ve cezalar dış piyasaları da içerseydi, yorumcular ağır cezalar alırdı. Bilgisizce yapılan yorumların, altını dolduramamaları nedeniyle.

ABD’nin hiçbir tahvi-bono ihalesi başarısız olamaz. Parasal sistem bu şekilde dizayn edilmiştir. ABD’de piyasa yapıcısı finansal kurumlar, bütün ihalelere katılmak zorundadır. Yabancı talebini konuşmuyorum bile.

Pek mümkün olmasa da, bankalar ihalelere katılmazsa ne olur? ABD Hazine’si açısından yine fark etmez. Hazine, Fed’i her zaman finansman için kullanabilir.

Kısaca, ABD’nin borçlarını geri ödeyememe sorunu olmaz. Fed gerekirse para basar, borçlar ödenir. Amerika gibi ülkelerin tek sorunu enflasyon olabilir. Bunu da, ABD default edip Fed para basmaya başlarsa tartışırız.