Çin Kurabiyesi

G-20 toplantısında tartışılan diğer bir konu da, doların yerine yeni bir rezerv para bulma önerisiydi. Yükselen güç Çin’in, bu konu ile ilgili değişik bir fikri var.

Çin’in derdi, iki trilyon dolarlık rezervinin büyük kısmının dolar cinsinden olmasıdır. Bu konuyu sürekli gündeme getiriyor ve yeni bir rezerv para için bastırıyor. Hatta yuan’ın, dolar için alternatif olabileceğini söylüyor. Geçiniz. Bir kere Çin, komünist bir ülkedir. Demokrasi yoktur. Ne alaka diyeceksiniz? Siz bu şekilde yönetilen bir ülkeden açıklanan ekonomik verilerin sağlıklı olduğuna, bu ülkenin muhasebe standartlarına uyduğuna inanıyor musunuz? Bu ülkenin şeffaf bir finans sistemi bile yoktur. Piyasa sistemi tam manasıyla yerleşmemiş bir ülkenin para birimi, rezerv para olamaz.

Gelelim asıl mevzuya. Çin’in derdi, doların değer kaybetmesidir. Dolar değer kaybettikçe, rezervlerinin değeri de azalmaktadır. Ekonomik perspektif’ten biraz farklı bakıyorum. Yuan dolara sabitlenmiştir (belli bir bantta gidip gelmektedir). Doların diğer para birimlerine karşı aşırı değer yitirmesi, Çin parasının da değer yitirmesidir. O zaman ihracat için avantajlı duruma gelebilirsiniz (diğer Asya ülkelerine). Diğer bir deyişle, ‘rezerv’den doğabilecek kaybı bu şekilde bertaraf edebilirsiniz.

Çin bunu istemeyip, nakit dolar miktarını azaltmak isterse, farklı bir yol izleyebilir. Bir kere yuan dolara fikslendiği için, rezervlerin ağırlığı bence dolar’da olmalıdır, bunu belirtmeliyim. Kafamdaki alternatif yol ise, borsa endeksidir. Zayıf dolar ortamında, hisse senedi piyasası bono piyasasından daha iyi performans gösterir.

Çin, S&P 500 endeksi’nden hisse almalıdır. Çok sayıda yabancı şirket S&P 500 endeksine kayıtlı olduğu için, endeks kazançlarının yarısı yurt dışından gelmektedir. Dolar düşerse, dolara çevrilip açıklanan kazançlar yükselecektir. Bunun dışında, zayıf dolardan dolayı, ABD şirketleri rekabet gücü kazanabilir, kazançlar yükselebilir, hisse senetlerinin değeri artabilir. Ayrıca, Fed’in önlemleri işe yararsa, talep artabilir, yine şirket kazançlarına olumlu etki görülebilir. Hazine kağıtlarına alternatif olabilecek en likit varlık S&P 500 endeksidir.

Bir merkez bankası, bireysel yatırımcı değildir. Sabırlıdır. Uzun dönemli bakar. 6 ay – 1 yıl gibi zamanlar çok önemli değildir. Çin açısından, hem karlı olabilecek hem de ABD Hazine kağıtlarından kurtulmasını sağlayacak en iyi yol, S&P 500 endeksidir.

Çin restoranları, yemekten sonra kurabiye ikram eder (Chinese fortune cookie). Kurabiyeyi kırdığınızda, içinden bir kağıt çıkar. Kağıtta falınız yazar. Çin Merkez Bankası’nın kıracağı bütün kurabiyelerin içinden ‘ABD doları’ çıkacaktır. Başka bir çıkış yolu yoktur.

Çin Kurabiyesi” hakkında 2 yorum

  1. ımf altınlarının 400tonunu 2 yıl ıcınde satmaya kaar verdı aynı sekılde bu hafta ecb de altın sattı.
    (yazılarınızda sızınde satacagı yonunde göruslerınız vardı)
    acaba 35-50 dolar malıyetle topraktan cıkan dunyanın gunesını cıne 30.000 dolardan satmıs olmasınlar?
    gercekten hocam bu satılan altınları kım alıyo fıyat vade nasıl belırlenıyo bu bılgılerı edınecegımız ınternet sitelerı var mı?

  2. IMF, altınlarını üye ülkelere direkt olarak piyasa fiyatından satabiliyor. Diğer bir yol ise ihale yoluyla satış. Yapılan satış işlemlerini takip etmenin en iyi yolu IMF’nin kendi sitesidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir