Çin’in %7.9’luk Büyüme Rakamının USD ile Ne İlgisi Var?

Fiyat hareketlerine ve risk iştahına bakarak, boğaların ayılardan bir adım önde oldukları söylenebilir.

Hisse senedi piyasalarında klişeleşmiş bir söz vardır; ‘mayısta sat ve git’. Fon yöneticileri, yılın bu döneminde tatile çıkar. Çıkmadan önce defansif pozisyonlar alırlar. Finansta bu; ‘portföyün betasını azaltmak’ olarak bilinir. Bunun sonucunda piyasalarda işlem hacmi çok düşer. Spekülatörler fiyatları rahatlıkla oynatabilirler.

Piyasa hareketlerine bakarak, boğaların (piyasalarda yükselişe inananların) bir adım önde olduğu düşünülebilir. Ancak yaz aylarında dikkatli olmak için çok neden var. Geçmiş trendler, geleceği göstermez. Ama benzer piyasa şartları altında, benzer fiyat hareketleri yaşanıyorsa, bunları analiz etmek gerekir. Hazirandan beri emtia fiyatlarında yaşanan düşüşler ortadadır (tarımsal ürünler, petrol, v.b.). Global ticaretin maliyetini gösteren navlun endeksindeki belirgin düşüşü de görüyoruz (Baltic Dry Index). Piyasa hareketleri bir yıl öncesine çok benziyor (Deja Vu?). Tam bir yıl önce yaşanan fiyat hareketleri, krizin kötüleşebileceği beklentisi nedeniyleydi. Bugünkü gündem konuları farklıdır. Mesela teşvik ve kurtarma paketlerinin maliyetleri; işe yarayıp yaramadıkları çok konuşulan konulardır. Piyasada çıkış stratejileri (verilen likiditenin nasıl geri alınacağı), yeni teşvik paketleri tartışılıyor. Birkaç çatlak ses çıkabilir, fakat merkez bankaları bu konuyu ulu orta konuşmak istemez. Bu konu her yerde konuşulursa, faiz artırım beklentileri yükselir. Bu, yaşandığı düşünülen ekonomik iyileşmenin önüne geçebilir. Bu konuyu konuşmaktaki isteksizlik, ve gevşek para politikasını sürdürmekteki ısrar, uzun dönem enflasyon oranlarını yükseltebilir.

Düşük hacimli piyasalar her türlü olasılığa açıktır. Günlük haberlere bakarak, boğalar ve ayılar birbirlerini alt etmeye çalışacaklardır. Boğa da olsanız, ayı da olsanız, ‘ekonomik iyileşmenin kalitesi’ konusunda dikkatli olmanız gerektiğini düşünüyorum. Çin’in 2. çeyrek büyüme rakamlarına baktığınızda (%7.9), büyümenin kalitesinin çok düşük olduğunu görürsünüz. Rakam size etkileyici gelebilir, ancak alt kalemlere bakarsanız büyüme rakamının tamamı devlet yatırımlarından gelmiş. Şirketler ve hanehalkında ‘tık’ yok. Özel sektör yatırımları adeta can çekişiyor. Bankalar ve medya, Çin ve ABD için ikinci teşvik paketi haberleri yaymaya başladılar. Kazançların sürdürülebilmesi için, iyi haberlerin gelmeye devam etmesi gerekiyor. Geçen yazıda belirttiğim gibi, piyasada hayal kurmanın arz ve talebi yüksektir (Ayı Piyasasının Sonu ve M Şekli).

Toparlarsak; ekonomik verilerin kalitesinin iyi olmadığını söylüyor, düşük hacimli yaz aylarında temkinli olunması gerektiğini vurguluyorum. USD’de kısa pozisyondaysanız, bundan kar alma zamanı gelmiş olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir