Deja Vu?

Temmuz 2008 ve Temmuz 2009. Bir yıl önce bu site açık olsaydı, herhalde bugünkü yazıya benzer bir yazı yazardım. Piyasalarda yaşananları kıyaslayacağım. Benzerliklere şaşıracaksınız.

Kuru yük endeksi (Baltic Dry İndex), deniz yoluyla emtia taşımanın maliyetini gösterir. Dikkatle takip edilen bir göstergedir. Günlük maliyetler artıyorsa, global ticaret canlanıyor yorumu yapılır. 2008 Temmuz’un ilk 10 gününün sonunda, bu endeks %25 düşmüştü (Mayıs 2008’deki zirveye göre). Yine 2008 Temmuz’un ilk 10 gününün sonunda, altın fiyatları yatay seyrini sürdürüyor ve $950’ı kıramıyordu.

Bugüne bakalım. Kuru yük endeksi, haziran başındaki zirve seviyelerinden %25 aşağıda. Başka benzerliklerde var. Emtia fiyatlarına baktığımızda (bakır, alüminyum, buğday, mısır, v.b.), geçen yılın aynı dönemine göre benzer düşüşler var.

Peki bunların anlamı nedir? Bir yıl önce enflasyon artıyordu. Biz krizin derinleşmesini beklediğimizden, talep yetersizliğinden dolayı bu enflasyon etkisini yitirir mi diye düşünüyorduk. Bugünün konusu; parasal genişleme ile birlikte emtialarda balon oluşur mu, bu da orta dönemde enflasyonu yükseltir mi, tedirginliğidir. Orta dönemde enflasyon için görüşlerimi biliyorsunuz, ancak kısa dönemde enflasyon tehlike olmaktan uzaktır. Bir yıl önce kuru yük endeksinde ve emtialarda yaşanan düşüşler, 2008’in ikinci yarısındaki enflasyon düşüşü için nasıl iyi bir gösterge olduysa; bugün yaşanan düşüşler de 2009’un ikinci yarısındaki olası enflasyon düşüşü için iyi bir sinyal olabilir.

Döviz piyasası için çıkarımlarımıza gelince; tam bir yıl önce bunlar yaşanırken, ben USD’nin sert düşüş trendinin sonlanmasını bekliyordum. Kısa bir süre sonra (temmuz ortasında), EUR/USD 1.6040’la tarihi zirvesini gördü. Sonra düşmeye başladı. 2008’in geri kalanında EUR/USD düşmeye devam etti. İlginç olan nokta, Eylül 2008’de Lehman Brothers batana kadar, EUR/USD 1.40’a düşmüştü bile.

Kuru yük endeksi ve emtialarda bir yıl önce yaşanan düşüşler, ve sonrasında USD’nin değer kazanması, sizce bugünkü duruma benziyor mu?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir