Dolar ve altın niçin beraber düşüyor?

Son günlerde altın ve dolarda düşüşler gözleniyor. Genel olarak altın ve dolar arasında negatif bir ilişki vardır. Bu yüksek korelasyon son 1 senede bozuldu. Bu ilişki ve bozulan korelasyon üzerine yazılar yazdım. Ancak elektronik posta yoluyla çok soru geliyor. Konu, bir yazıyı daha hak ediyor.

Altın fiyatı, kasım ayında zirve formasyonuna girdi. Aynı dönemde ABD faizlerinde de yükseliş başlamıştı. ABD makro verilerinin iyi gelmesi ve ABD bütçe açığının yarattığı tedirginlik, faizlerde yukarı yönlü bir baskı oluşturdu. Obama yönetiminin, o dönemde Bush vergi indirimlerini uzattığını hemen belirtelim. Yani bütçe açığı kaygısının kaynağı buydu.

Aralık ayında, ABD 10-yıllık faiz yüzde 3.10-3.20 seviyelerine ulaşınca, altın 1.430 dolar bölgesinde zirve oluşturmaya başladı. Ayrıca, Aralık sonunda Çin’in faiz artırması ve artırımlara devam sinyali vermesi de değerli metaller üzerinde baskı oluşturdu.

Çin ne kadar faiz artırırsa, piyasalar o kadar tedirginlik içerisine girer. Faiz artırımları ile, dünyanın en büyük ikinci ekonomisine sahip olan Çin’in çarklarında yavaşlama görülebilir. Tabii bu da emtialara olan talebi azaltır. Sonuçta Çin dünyanın en büyük ham madde ithalatçısı.

Altın zirveden dönüp bir düşüş hareketine girerken, AB’den gelen olumlu haberler ile dolar da düşmeye başladı. AB’den gelen pozitif haberler; Portekiz ve İspanya’nın tahvil satışları, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) tahvil alımlarını idi. Piyasa oyuncuları, AB’ye daha fazla güven duyduklarını gösterirken, altın bu kısa dönemde satış görmeye devam etti. Dolar ve altın beraberce düşmeye başladı.

Altının şu özelliğini bilmeniz gerekiyor: Finansal araçların faizleri yükseldiğinde (bono, tahvil), bunlar altına alternatif oluşturuyor. Çünkü altın ve diğer metallerin bir faiz getirisi yok. Faizler düşerken metallerin yükselmesinin nedeni; metallerdeki sermaye kazancının (fiyat artışının), paranın yerine geçmesidir (faiz getirisi olan finansal varlıklar). Tahvil faizleri yükselirken, metallerin fiyat cazibesi de azalıyor.

Özetlersek; Fed, AMB ve İngiltere Merkez Bankası, ekonomilerine zarar vermeden faiz artırımlarına gidebilirlerse, altın ve diğer metallerin işi zorlaşır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir