Dolar’ın kurtarıcısı kim olacak?

Dolar’daki düşüş, dün akşam saatlerinde biraz stabilize oldu. Düşüşün durmasının nedeni; uzun hafta sonu öncesindeki kar realizasyonu idi. ABD’deki Philly Fed İmalat Endeksi’nin yarı yarıya düşmesi de, ortamı biraz etkiledi.

İmalat sanayinin, ABD ekonomisinde son 1,5 senede görülen toparlanmada başrolü oynadığını söylenebilir. Bu veri, ilk zayıflık belirtisi oluyor. Ancak, geçen haftaki Empire Fed imalat verisi beklentilerin üzerinde gelmişti. Dolar’ın da çok zayıf olduğu düşünülürse, Philly Fed’de bir tuhaflık olabilir. Bu durumda; gelecek çarşamba günü yayımlanacak dayanıklı tüketim malları verisi ve perşembe günü açıklanacak Chicago Fed sanayi verisi önem kazanıyor.

Bu hafta ABD’de açıklanan bilançolar arasında, en çok merak ettiğim General Electric(GE) bilançosuydu. Uçak motorundan, buzdolabına kadar hemen her şeyi üreten bu şirket çok önemli. GE’nin endüstriyel kanadının rakamları hayal kırıklğı yarattı. Bu, küresel harcamalar ve büyüme açısından soru işaretleri yaratabilir.

Dolar’ı kim kurtaracak?

Dolar’ın durumu ortada. Dolar Endeksi(USDX) tarihi dip seviyesine yakın. Dolar’ı yükseltebilecek sebep, ‘riskten kaçış’ olabilir. Bu noktada bile; Dolar, diğer güvenli limanlar JPY ve CHF’nin ardından gelir.

ABD Hazinesi’nin, aslında Dolar’ın değerini koruma sorumluluğu vardır. Son 10 senede bunu tamamem bıraktı. Tabii ABD Hazine Bakanı Geithner’ın söyleyeceği hangi söz Dolar’ı toparlar, o da ayrı bir konu. Obama tamamen iş piyasasına odaklandı ve güçsüz Dolar’ın imalat üzerindeki pozitif etkisinden memnun. Fed de aynı şekilde düşünüyor. Bu nedenle, gelecek çarşamba günü yapılacak Fed toplantısından, Dolar lehine agresif ifadeler çıkması zor görünüyor.

Para birimlerinin Dolar karşısında hızla değerlenmesinden rahatsız olan devletler, Dolar’ı kurtarabilirler. Satış yaparak müdahale edebilirler. JPY, Japonya’nın müdahale bölgesine yükseldi. JPY son birkaç gündür değerleniyor. Japon politikacılar, yükselişin sürmemesi için her şeyi yapacaktır. Para birimleri USD karşısında zirvelerde dolaşan; Yeni Zelanda, Kanada, Avustralya gibi ülkeler önümüzdeki günlerde harekete geçebilirler.

Çok kısa dönemde, yazdıklarım dışında, Dolar’a girmek için başka bir neden göremiyorum.

Dolar’ın kurtarıcısı kim olacak?” hakkında 2 yorum

  1. GE’nin izlenmesi son derece doğru bir yaklaşım. Katılıyorum ancak; bildiğim kadarıyla GE beyaz eşya bölümünü yıllar önce sattı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir