Dolar’ın yükselmesi için ne gerekiyor?

Piyasalar haftaya pek iyi başlamadı. Yükselen enflasyon, Çin’in sıkı para politikasına devam edeceğini açıklaması, önemli risk paralarından Yeni Zelanda Doları’nın açıklanan makro verilerden sonra çakılması (NZD), Finlandiya’daki seçim sonucu, Yunanistan ile ilgili çıkan haberler, risk iştahına darbe vurdu. Bütün bu gelişmeler, küresel risk iştahının en önemli göstergelerinden birisi olan EUR/USD üzerinde baskı oluşturdu.

Yunanistan’ın borçlarını yeniden yapılandıracağının konuşulması ile EUR/USD 1.4299 seviyesine kadar düştü. Geçen hafta Fransa ve Almanya finans bakanları, hiç gereği yokken, ‘Yunanistan borçlarını yeniden yapılandırabilir’ açıklaması yaptı. Böyle bir açıklama yapılması, spekülatöre davetiye çıkartılması anlamına gelir. Onlar da yapmaları gerekeni yaptılar. Yunan tahvillerini sattılar, faizi yüzde 14’e yükselttiler.

EUR/USD 1.4250’nin altında ciddi bir kapanış yapmadıkça, EUR-pozitif ortam devam eder. USD Endeksi’nin istikrarlı bir ralliye başlaması için, 1-2 şahin Fed üyesinin (faiz artırımı isteyen) konuşması yetmez. Dolar’ın kalıcı ralliye başlaması için, Fed’in faiz artırım sinyali vermesi gerekiyor. Dolar’ın istikrarlı biçimde yükselmesi için bir diğer alternatif de, majör borsa endekslerinin en az yüzde 10 düşmesi olabilir. Önemli borsa endekslerinde, her düzeltme hareketinde yaşanan, olağan yüzde 6’lık düşüş yetmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir